Má ísť o virtuálny svet, ktorý bude prepájať všetky aspekty internetu do jedného celku. Služby a produkty v ňom bude možné nakupovať za vlastnú virtuálnu menu so skutočnou hodnotou. Podľa M. Zuckerberga treba na metavesmír pomýšľať, ako na akési stelesnenie celého internetu vo virtuálnej realite.

Uvedenie smart okuliarov od Facebooku sa preto nemusí zdať až také prevratné. Možno v ňom však vidieť prvé krôčiky k cieľu, ktorý zakladateľ vytýčil. Sám totiž naznačil, že metavesmír bude pravdepodobne vznikať roky.

Mark Zuckerberg a jeho metavesmír
Neprehliadnite

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg nás všetkých vezme do metavesmíru ako zo sci-fi

Čo sú Ray-Ban Stories

Slnečné/dioptrické okuliare Stories tak trochu spájajú virtuálny svet s tým skutočným. Facebook ich vyvinul v spolupráci s populárnou značkou Ray-Ban a majú byť dostupné v cene od 299 dolárov (cca 253 eur) v dvadsiatich štýlových variantoch. Zatiaľ sa predávajú v Spojených štátoch, Kanade, Írsku, Taliansku a vo Veľkej Británii.

Základná myšlienka spočíva v zachytávaní zaujímavých momentov v podobe fotografií a videí s následným zdieľaním na sociálnych sieťach. Okrem toho možno prostredníctvom Stories počúvať hudbu či prijímať hovory.

Zásuvku na nabíjanie skrýva predný blatník elektromobilov
Neprehliadnite

Rivian ako zbraň proti Elonovi Muskovi a Tesle. Zbiera miliardy na výstrel

Facebook cieli okuliarmi na aktívnych používateľov, ktorí môžu zachytávať napríklad športové aktivity, no obmedzenie tu neexistuje – okrem 30-sekundového limitu v dĺžke videí.

Zachytávanie momentov aj pomocou hlasu

Ray-Ban Stories majú dve kamery s rozlíšením 5 MP, tri mikrofóny, procesor Snapdragon a okrem dotykového ovládania obsahujú virtuálneho asistenta Facebook Assistant na hlasové povely. Spúšťanie záznamu a fotenie je preto možné aj pri rukách zamestnaných inou činnosťou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa