Metaverse, čiže metavesmír, je výraz, ktorý sa už dávnejšie používa na vystihnutie všetkých možných prvkov digitálneho priestoru spojených do jedného. To znamená virtuálnu realitu, web, sociálne siete, streamovacie služby zvuku či obrazu a všetko ostatné v spoločnom balení.

Už na začiatku júla sa objavili správy, že niektoré populárne hry, ako Fortnite, Roblox či dokonca Animal Crossing: New Horizons, obsahujú prvky príprav na vstup do metavesmíru.

Čo je to metavesmír
Metavesmír sa má vyznačovať bezprecedentným prepojením všetkých svojich prvkov a podľa slov M. Zuckerberga má byť „stelesnením celého internetu“. Mal by obsahovať funkčnú, pravdepodobne vlastnú menu na platby a prvky ako avatar (virtuálna postava predstavujúca konkrétneho používateľa) či tovar rôzneho druhu by mali byť prenosné do iných častí metavesmíru. Bez ohľadu na to, kto danú časť spravuje.

Na otázku o tom, čo je to metavesmír, odpovedal vizionár takto:

Môžete naň pomýšľať ako na stelesnený internet, kde namiesto sledovania obsahu ste jeho súčasťou
M. Zuckerberg

Aké úmysly má M. Zuckerberg

Miliardárov plán znie skutočne ambiciózne. Chce vytvoriť viac maximalistickú verziu Facebooku a spojiť prácu, sociálne siete a zábavu do jedného. Paradoxne, práve keď sa snažia americké úrady jeho firmu obmedziť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa