Európska komisia navrhla nové nariadenia s označením Digital Markets Act (DMA) ešte v decembri 2020. Európsky parlament a Rada nariadenie následne schválili v marci 2022. Nová regulácia je namierená na takzvaných „Gatekeepers“, teda veľké technologické spoločnosti pôsobiace na európskom trhu.

Medzi Gatekeeperov patrí napríklad aj technologický gigant Apple. Podľa nových nariadení budú mať používatelia možnosť sťahovať si do mobilných telefónov aplikácie od tretích strán či priamo z internetu. Doteraz sa tejto možnosti Apple vyhýbal. Dôvodom bolo podľa spoločnosti ohrozenie bezpečnosti celého ekosystému či dát používateľov. Sťahovanie aplikácií je totiž v súčasnosti možné výhradne cez obchod App Store, kde sú aplikácie kontrolované.

Komfort a ochrana prostredia

Ďalej budú môcť používatelia zo svojich zariadení vymazávať nepotrebné aplikácie. Dnes každý výrobca určuje, ktoré aplikácie si používateľ zo svojho zariadenia vymazať môže a ktoré túto možnosť mať nebudú. Regulácie od EÚ má používateľom priniesť hlavne väčšiu slobodu. Podľa niektorých odborníkov však môžu priniesť aj problémy. Android Central informuje, že niektoré aplikácie sú v telefónoch dôležité pre ich bezproblémové fungovanie.

Ak bude umožnené sťahovať si aplikácie od tretích strán či z internetu a používateľ si vymaže niektorú z dôležitých aplikácií, zariadenie môže byť ešte viac oslabené, čím sa stane ideálnym cieľom na šírenie nebezpečného softvéru. Očakáva sa však, že na „životne“ dôležité aplikácie dostanú výrobcovia výnimku. Apple však aj napriek tomu nové nariadenie EÚ kritizuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa