Nintendo: Wii U dostalo silnú nádielku

Z dvoch konzol sa Nintendo viac venovalo Wii U. Hoci väčšina hier vyjde v roku 2015, je to silný signál, že s Wii U naplno ráta. Postupne sa objaví akčná hra zo sveta Zeldy: Hyrule Warriors (26. septembra), akčná Bayonetta 2 (v októbri a aj s pribalenou jednotkou) a behačka Captain Toad: Treasure Tracker (na Vianoce).

V pláne sú aj dve nintendoské klasiky. Séria minihier Mario Party 10, ktorá zažije debut na Wii U, a Mario Maker, ktorej obsahom je tvorba svetov v štýle LittleBigPlanet.

Silne sú zastúpené behačky. Príde Kirby and the Rainbow Curse, Yoshi’s Woolly World, kde Nintendo chce využiť pôvodný grafický trik Kirbyho – svet zložený z vlny a látok. Chystajú sa aj dve RPG – vytúžená Legend of Zelda v HD grafike a Xenoblade Chronicles X (predchodca na Wii bol luxusne dlhý: 80 hodín).

Na rok 2015 sú chystá aj multiplayerový Splatoon, temná akcia Devil’s Third a tri novinky od génia Shigeru Miyamota: nový Star Fox, Project Giant Robot a Project Guard.

Na Wii U aj 3DS vyjde v štvrtom kvartáli bojovka Super Smash Bros. U (na 3DS začiatkom októbra, na Wii U pred Vianocami). 3DS dostalo tento raz citeľne slabšiu ponuku, no okrem spoločnej bojovky by malo prísť RPG Fantasy Life a dvojica Pokémon Omega Ruby a Alpha Sapphire (už 28. novembra).

EA: Pripravuje sa veľa vecí. Na budúci rok

Zhrňujúca myšlienka z tlačovky EA: firma pracuje na tucte projektov, ale polovicu tento rok hráči neuvidia. Športy musia prísť, začnú bojovou hrou EA Sports UFC, na ktorú sa čaká od kúpy licencie spred dvoch rokov. Príde už budúci týždeň a zrejme nadviaže na kvalitné simulácie boja so silnou paletou bojovníkov.

Potom sa EA odmlčí a popri návrate do škôl uvedie tri silné tituly: Madden NFL 15 (29. 8.), NHL 15 (zrejme v septembri), FIFA 15 (koncom septembra). Každý z nich bude mať ambíciu priniesť známu sériu na next-gen konzoly a presvedčiť hráčov o investícii, keďže naďalej vychádzajú aj na staršie systémy.

Siedmeho októbra príde Dragon Age: Inquisition, RPG, pri ktorej majú hráči rozličné očakávania: prvý diel mal podstatne väčší úspech ako dvojka. Battlefield: Hardline je plánovaný na 21. októbra: rozdelí hráčov na dve skupiny, policajtov a gangstrov, prinesie boje v mestskom prostredí – EA chce skrátka maximálne vyťažiť zo značky Battlefield a deliť ju na viaceré podsérie.

Samostatnou kapitolou v line-upe sú The Sims 4 (2. septembra). Od premiéry The Sims 3 ubehlo už päť rokov, EA chce posunúť sériu ďalej. Cesta na konzoly snáď cca o rok-dva neskôr.

Need for Speed na Vianoce nebude. Rovnako Mass Effect 4 – príde azda v roku 2016. PGA Tour 15 a Star Wars: Battlefront 3 majú šancu stihnúť jar 2015. Akčná hra od Criterionu s autami možno ani tú.

EA sa prekvapivo dostalo do medzifázy, kde má rozpracované projekty, ktoré prídu na minulé i súčasné konzoly, ale pravé next-gen hity si zatiaľ šetrí.

UbiSoft: AC, FC, The Crew a návrat Rainbow Six

Vďaka sériám Assassin’s Creed či Just Dance sa UbiSoft vyprofiloval na silného distribútora, s ktorým treba rátať rovnako ako s Activision či EA. Na E3 predstavil osmičku titulov, v ktorej zišli známe série, pár noviniek a dokonca aj zmŕtvychvstanie starého hitu.

Už o dva týždne vyjde menší titul Valiant Hearts: The Great War, ktorý má unikátnu grafiku a prináša príbeh z prvej svetovej vojny inšpirovaný skutočnými príbehmi.  

V jesennej nádielke už dominujú veľké série. Tanečná hra Just Dance 2015 využije Kinect aj iné periférie. V pohybe nás udrží aj Shape Up, nová fitnes hra, ktorá chce oživiť tento žáner. Po poctivých tréningoch nasleduje arkádovejší prístup a bláznivé cviky.

Assassin’s Creed: Unity zavedie hráča do obdobia francúzskej revolúcie. Ťahúňom by mal byť aj co-op štyroch hráčov: kvarteto zabijakov, každý s inou vlastnosťou. Hra vyjde 28. októbra.

O dva týždne neskôr sa objaví očakávaná autíčková hra The Crew (11. novembra). Obsahuje celý americký kontinent, niektoré misie majú trvať aj dve hodiny, čo by bol návrat k poctivej trvanlivej hrateľnosti.

V novembri má vyjsť ešte Far Cry 4 na nové aj staré konzoly a preniesť akčné besnenie do otvoreného sveta akoby pod Himalájami. 

Bonus UbiSoftu na záver: začína sa pripravovať Rainbow Six: Siege: Časy taktických akcií nie sú zrátane a snáď sa jej na budúci rok dočkáme. Ak nie, treba si vystačiť s ambicióznou on-line akciou The Division.