Cena tmavozeleného stroja poháňaného vnútornými rotormi, nie vonkajšími vrtuľami aké má vrtuľník, by sa podľa súčasných odhadov mohla pohybovať okolo 14 miliónov dolárov.

„Predstavte si, že je v meste bomba alebo chemikália a tento stroj riadený na diaľku bude schopný dostať sa na ulicu a dekontaminovať ju,“ povedal zakladateľ spoločnosti Rafi Joeli.

Svoj podnik založil v Javne v strednom Izraeli a v roku 2001 sa rozhodol zahájiť vývoj drona, ktorý bude bezpečnejší ako vrtuľník. Bude schopný dostať sa aj medzi budovy a pod elektrické drôty bez rizika, že sa o ne zachytí vrtuľami.

Veľkosťou Cormorant pripomína osobný automobil a musí byť ešte vylepšený, aby zodpovedal štandardom leteckého úradu. Test okrem toho ukázal určité problémy s palubnými senzormi. R. Joeli si nechal zaregistrovať 39 patentov, takže konkurencie sa neobáva.

Experti z odboru letectva očakávajú, že táto technológia pomôže zachraňovať životy. „Môže to priniesť zvrat v niektorých vojenských oblastiach, napríklad pri evakuácii zranených vojakov z bojiska,“ povedal Tal Inbar, ktorý vedie oddelenie výskumu bezpilotných strojov na izraelskom Fisherovom inštitúte pre letecké a vesmírne štúdiá.