Zaujímavú štatistiku zverejnil analytický web Statcounter, ktorý sa zaoberá meraním používania operačných systémov a internetových prehliadačov. Podľa jeho posledných údajov došlo k unikátnej situácii. Prvýkrát od začiatku modernej éry internetu už nie je najpoužívanejším browserom Internet Explorer od Microsoftu. Predbehol ho Google Chrome.

S malými, len dňovými výkyvmi útočil Chrome na prvú pozíciu medzi prehliadačmi už od marca tohto roku, no minulý týždeň prevzal žezlo preukázateľnejšie. Merania používanosti internetových prehliadačov nie sú nikdy presné a Statcounter svoje prieskumy tiež nerobí na vzorkách stoviek tisíc počítačov.

No je zjavné, že trend je za posledné dva roky jednoznačný. Kedysi neohrozené prvenstvo rôznych verzií Internet Explorera pravidelne klesá a Chrome zasa stúpa.

Nedávnu dvojku, Firefox, predbehol Chrome koncom minulého roka, kedy mali obidva prehliadače presne štvrtinový podiel na trhu. Teraz si browsery od Googlu a Microsoftu delia tiež takmer rovnaký, ale tentokrát tretinový podiel. S jedno percentuálnym náskokom pre Chrome.

Chrome je najpoužívanejší webový prehliadač

Situácia sa koncom tohto roka môže ešte mierne zmeniť. Lebo na scénu príde desiata verzia Internet Explorera, ktorý bude mať premiéru spolu s operačným systémom Windows 8.

Chrome si svoju obľúbenosť získal hlavne jednoduchosťou a prehľadnosťou ovládacieho prostredia, ale aj drobnosťami, ako napríklad množstvom pluginov a omniboxom (zlúčením vyhľadávacieho riadku a riadku na zadávanie webovej adresy).

Chrome je najpoužívanejší webový prehliadač

Slovenské výsledky sú od tých globálnych odlišné. Chrome má aj na Slovensku jednoznačne stúpajúcu tendenciu a je druhým najpoužívanejším browserom. No prvý Firefox ešte pravdepodobne nepredbehne minimálne do konca tretieho kvartálu 2012.

Ostatné známe prehliadače ako Opera či Safari sú používané len minimálne, aj ked druhý menovaný si za posledný rok polepšil o približne dva percentuálne body a ako štvrtý v poradí má sedem percent.

 

Foto v článku - Statcounter; na titulke - Flickr.com