Ikona „Nepáči sa mi to“ by sa hodila aj na Facebooku, ale tentoraz ide o mobilnú aplikáciu skupiny aktivistov, ktorí chcú týmto spôsobom mobilizovať verejnosť a poukazovať na neduhy v okolí. Napríklad na rozbitú cestu, zanedbané detské ihrisko, alebo nápisy na stenách budov.

Ak sa vám teda vo svojom meste/obci niečo nepáči, odfoťte to, pridajte krátky výstižný komentár, prípadne upravte lokalitu (ak sa GPS v mobile netrafilo) - a potom už len čakajte, koľko „nelajkov“ získate. Prípadne možete „nelajkovať“ príspevky ostatných. Na zadávanie vstupov je potrebné zaregistrovať sa cez Facebook.

Riešenie označeného problému zatiaľ autori projektu Nepáči sa mi to nechávajú na samospád. Teda na to, že si ho všimnú aj kompetentní úradníci, či správcovia budov... Ale ako správne píšu na facebookovej stránke, vyjadrenie nespokojnosti je prvý krok k zmene.

Appka dňa: Nepáči sa mi to

 

Appka dňa: Nepáči sa mi to

 

Appka dňa: Nepáči sa mi to

No nejde len o akési hundranie pri virtuálnom pive. Celá iniciatíva beží aj vo fyzickom svete. Organizátori po celom Slovensku distribuujú žlté pásky (podobné tým, čo polícia dáva okolo miesta činu), ktorými dobrovoľníci oblepujú inkriminované miesta.

Appka dňa: Nepáči sa mi to

Podobných projektov na mobilizáciu verejnosti je už na Slovensku viacero. Napríklad Odkaz pre starostu. Hlavným rozdielom oproti „Nepáči sa mi to“ je, že podnet sa so žiadosťou o reakciu odosiela zodpovednému subjektu, ktorého určí administrátor na základe typu, lokality a ďalších kritérií. Odkaz pre starostu zatiaľ nemá mobilnú aplikáciu, funguje len cez klasický web. Na monitoring nelegálnych skládok zasa slúži mobilná appka TrashOut.

apkka app store appstore 1
apkka app store appstore 1

  

Appka dňa: Nepáči sa mi to

Foto na titulke a v článku - Facebook.com/nepacisamito.sk, App Store