Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin nedávno podpichol Západ výrokom:

Pri súčasnej situácii už viac nemôžeme dodávať USA naše najlepšie raketové motory na svete. Nech si lietajú trebárs na metlách, alebo ja neviem...
 

D. Rogozin sa tiež vyhrážal tým, že po uvalení sankcií by Rusko mohlo cielene deorbitovať Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a položil rečnícku otázku, kto ISS v takej situácii zachráni. Odborníci vtedy jeho výroky zhodnotili ako plané hrozby a Elon Musk otázku zodpovedal zverejnením loga svoje firmy SpaceX.

Modul Dragon, ktorý súkromnej spoločnosti patrí, sa už v minulosti s ISS spájal. Na to, aby ju stabilizoval po odpojení ruského modulu, ktorý stanicu udržiava na stabilnej orbite, by zrejme stačili drobné úpravy.

Hacktivisti sa vulgárne pomstili

Skupina „hacktivistov“, ktorá si vraví v0g3lSec a hlási sa k známemu hnutiu Anonymous, sa však aj napriek absurdnosti hrozby rozhodla nenechať výroky šéfa Roskosmosu bez pomsty. Najskôr označkovala stránku Ruského inštitútu pre výskum vesmíru (IKI) a následne zverejnila dáta, ktoré údajne patria vládnej agentúre Roskosmos.

Hackeri napadli subdoménu IKI, ktorá súvisí s projektom World Space Observatory-Ultraviolet (WSO-UV). Ten sa ponáša na projekt Hubblovho teleskopu a má byť spustený v roku 2025. Ostatné časti webu zostali nedotknuté. V čase vzniku článku bola napadnutá subdoména nedostupná, no z jej archívnej verzie možno získať tento odkaz:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa