Dmitrij Rogozin, ktorý agentúru riadi od roku 2018, si vo svetle aktuálneho diania nedal servítku pred ústa a vyhlásil, že v dôsledku sankcií, ktoré svet postupne uvaľuje na Rusko, môže byť Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) odklonená zo svojej dráhy do atmosféry Zeme a môže spadnúť na Európu či Spojené štáty americké.

Jeho komentár prišiel po tom, ako americký prezident Joe Biden povedal, že nové sankcie „poškodia ich [ruský] vesmírny priemysel vrátane vesmírneho programu“.

D. Rogozin svoju ostrú reakciu na Twitteri sformuloval takto:

Ak zablokujete spoluprácu s nami, kto ochráni Medzinárodnú vesmírnu stanicu pred nekontrolovanou deorbitáciou a pádom na Spojené štáty či Európu? Je tu tiež možnosť, že 500-tonová konštrukcia spadne na Indiu alebo Čínu. Chcete sa im vyhrážať takýmito vyhliadkami? ISS nelieta ponad Rusko, takže všetky riziká sú na vás. Ste na ne pripravení?
 

Profesorka Wendy Whitman Cobb zo School of Advanced Air and Space Studies je presvedčená, že ide o planú hrozbu:

Aj keď to znie dramaticky, pravdepodobne ide o planú hrozbu, ktorá by mala politické dôsledky a zároveň by bolo náročné dostať ruských kozmonautov včas zo stanice. Aj tak sa obávam, aké bude mať súčasná invázia dôsledky na ISS v ďalších rokoch.
 

Čo na to NASA

Na ISS sa momentálne nachádzajú dvaja Rusi, štyria Američania a jeden Európan. Americká vesmírna agentúra sa k veci vyjadrila v tom zmysle, že naďalej spolupracuje s Roskosmosom a medzinárodnými partnermi v Kanade, Európe a Japonskuna tom, aby ISS aj naďalej bezpečne fungovala.

Podľa vyjadrenia NASA ruským a americkým kozmonautom umožnia aj ďalšiu civilnú spoluprácu nezávislú na opatreniach, ktoré sa odohrávajú na povrchu planéty. Scott Pace, šéf vesmírneho inštitútu na Univerzite Georga Washingtona, povedal, že „je možné si predstaviť situáciu, v ktorej by Rusko ohrozilo vesmírnu stanicu, to už by však bol krok na úrovni prerušenia diplomatických vzťahov“.

S. Pace si nemyslí, že k takému niečomu reálne dôjde, pretože by to bola pre Rusko už posledná možnosť, ktorá prichádza do úvahy len ak by došlo k širšej vojenskej konfrontácii.

„Tí, čo vymýšľajú sankcie, majú Alzheimera“

Šéf Roskosmosu tiež ukázal prstom na vesmírny odpad, ktorý je podľa neho dielom „amerického talentovaného biznismena“. S najvyššou pravdepodobnosťou tým myslel Elona Muska, jeho družice a rakety, ktoré patria spoločnosti SpaceX, respektíve Starlinku. D. Rogozin má pritom k miliardárovi trochu zvláštny vzťah, keďže ho pred časom pozval na čaj.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa