Prípad sa stal už vlani, no teraz súd rozhodol, že si majiteľka cestovnej kancelárie zaslúži od Microsoftu zaplatiť. Podľa Goldsteinovej slov mal jej služobný notebook bez dovolenia sťahovať aktualizáciu systému. Došlo aj k jeho inštalácii.

Tá sa ale nepodarila a to spôsobilo, že počítač pracoval veľmi pomaly a systém padal. Takže nemohla pokračovať v podnikaní. Nepomohol ani telefonát na zákaznícke centrum. Zažalovala Microsoft a súd jej nakoniec odklepol odškodné vo výške (symbolických?) 10-tisíc dolárov.

Zástupcovia Microsoftu neprestali tvrdiť, že žiadnu škodu nespôsobili. Na odškodnom sa dohodli len preto, aby sa žaloba zbytočne ďalej nenaťahovala. Ak sa z tohto prípadu stane precedens, právnici Microsoftu budú pracovať na tri smeny.

Nateraz nie sú známe konkrétne technické podrobnosti. Prípad však na základe dostupných informácií vyvoláva niekoľko otáznikov. Update neprebehne absolútne bez zásahu majiteľa, ten musí niekoľko nastavení a súhlasov odkliknúť.

Navyše sa pred samotnou inštaláciou musí stiahnuť a spustiť nástroj na kontrolu kompatibility počítača s novým systémom. Ak sa nechtiac všetko odklikne, prípadne nový systém nevyhovuje, do 31 dní je možný takzvaný rollback, teda návrat na predošlú verziu Windows.

Tak či onak, Microsoft si touto novou politikou sám a zbytočne naštrbil renomé. Je pochopiteľné, že sa snaží mať čo najviac zákazníkov pod rovnakým systémom. Omnoho jednoduchšie sa potom vykonáva optimalizácia, vydávanie bezpečnostných záplat a motivuje to aj vývojárov neprechádzať na iné, teraz už čoraz častejšie mobilné platformy pri tvorbe programov a aplikácií. Cieľom je mať do roku 2018 miliardu používateľov systému Windows 10. Zatiaľ sú na prvej tretine.

Microsoft sa stal terčom sťažností po tom, čo update na nový Windows zmenil z možných na odporúčané. Dokonca sa v ponuke upgradovania stratila možnosť odmietnuť ju kliknutím na klasický červený krížik v pravom hornom rohu. Nová politika upgradovania to považovala za súhlas. Nebolo jasné ako sa dostať k pomerne nenápadnej možnosti upgrade odmietnuť. Nepríjemná bola aj situácia, keď sa upgrade spustil v nevhodný čas, napríklad pred obchodným stretnutím.

Windows 10 má aj tisícky spokojných používateľov. Hlavne tých, ktorí prešli zo systému Windows 8 a 8.1, pretože grafické rozhranie ostalo takmer nezmenené. 

Všetko sa dá nastaviť. Pre mnohých technicky menej zdatných používateľov bol ale prechod na Windows 10 zbytočne stresujúci. Koho ale stále zaujíma a rád by ho aspoň na pár dní vyskúšal, má možnosť už len mesiac. Prechod na Windows 10 pre majiteľov starších verzií systému je bezplatný len do 29. júla tohto roku.