Prvé chladničky patrili medzi luxusný tovar. V 20. rokoch minulého storočia stáli približne 600 dolárov, v dnešnom prepočte sa tak ich cena pohybovala okolo 7 000 dolárov (cca 6 400 €). So sériovou výrobou sa suma postupne znižovala a v súčasnosti patrí chladnička k neoddeliteľnej výbave našich domácností. Jej priemerná životnosť je 14 rokov. Osviežiť si vedomosti o jej parametroch tak nemusí byť na škodu.

1. Ako vybrať chladničku: Veľkosť

Priestor je pri výbere chladničky smerodajným údajom. Pred kúpou konkrétneho typu chladničky si dobre odmerajte miesto, kam ju chcete umiestniť. Vďaka presným rozmerom budete vedieť, po akých veľkých chladničkách sa máte obzerať.

TIP: Ani malý priestor nie je prekážkou, riešením je mini chladnička.

Pri veľkosti nezabúdajte tiež na objem chladničky. Ten by sa mal riadiť počtom ľudí v domácnosti a tiež spôsobom stravovania. Ak ste 4-členná rodina, ktorá sa stravuje prevažne doma, budete potrebovať chladničku s väčším objemom.

2. Ako vybrať chladničku: Vstavaná vs. voľne stojaca

Vstavanú chladničku nájdete zabudovanú priamo v kuchynskej linke. Výhodou je, že skvelo zapadne do interiéru kuchyne. Toto efektívne riešenie však má aj svoje mínusy – napríklad zložitejšiu manipuláciu pri oprave či inštalácii.

Naopak, s voľne stojacou chladničkou je manipulácia ľahšia a ak si vyberiete zaujímavý dizajnový kúsok, môže sa stať skvostom vašej kuchyne.

3. Ako vybrať chladničku: S mrazničkou či bez

Ďalšou otázkou, ktorou sa pri výbere chladničky budete zaoberať je, či vlastne potrebujete mrazničku. Ak je vaša odpoveď nie, siahnite po jednodverových tzv. monoklimatických chladničkách.

Kombinovaná chladnička, ako to z jej názvu vyplýva, poskytuje aj mraziaci priestor. Práve tento typ chladničky je najrozšírenejší a môžete si vybrať z niekoľkých variantov:

  • Dvojdverové kombinované chladničky – sú tou najväčšou klasikou, mrazničku nájdete umiestnenú hore alebo dole.
  • Štvordverová kombinovaná chladnička – tu je mraziaca časť kompletne oddelená od tej chladiacej.
  • Americká chladnička – nájdete v nej dostatok miesta, oddelenú mrazničku od chladničky a súčasťou býva aj zabudovaný bar, zásobník ľadu a ďalšie vychytávky.

4. Ako vybrať chladničku: Kompresor

Dnes už majú všetky komerčné chladničky do domácnosti jeden kompresor, a to buď s jedným alebo dvomi okruhmi. Jednokompresorová chladnička s jedným okruhom má ovládanie termostatu pre mrazničku a chladničku spoločné. Ak ju vypnete, vypnú sa obe časti.

Pri jednokompresorovej chladničke s dvoma chladiacimi okruhmi môžete teplotu ovládať zvlášť v chladničke aj mrazničke. Navyše funguje na invertorovom motore, ktorý je úspornejší a výkonnejší než motor pri klasických jednokompresorových chladničkách.

5. Ako vybrať chladničku: Energetická trieda

Ak chcete chladničku, ktorá je úsporná, siahnite po kúskoch označených energetickou triedou A. Čím nižšie písmeno v abecede (chladničková abeceda končí pri písmene G), tým vyššia spotreba.

Vedeli ste, že?
Spotreba u chladničky predstavuje asi 12 % z celkového účtu domácnosti za energie.

S týmito informáciami ste plne vybavení a môžete sa smelo pustiť do výberu tej pravej chladničky pre vás.