Testovaciu verziu si stiahlo už 1,7 milióna ľudí a zaslali 800-tisíc pripomienok. Ak ich Microsoft vypočuje, mal by mať systém vhodný hádam pre každého. Čerešničkou na torte bolo predstavenie futuristického projektu HoloLens. Môže ísť o prevratné zariadenie, ktoré začne s virtuálnou a rozšírenou realitou zoznamovať masy, nie len technologických nadšencov.

1. Windows 10 bude zadarmo. Aj pre smartfóny

Operačný systém od Microsoftu bez platenia? Dožili sme sa aj toho. Teda je nutné upresniť, že bezplatný je update. Majitelia notebookov a počítačov s legálnou kópiou Windows 7 a Windows 8 dostanú Windows 10 zadarmo. Ak ho teda budú chcieť.

Podmienkou je, že prechod na nový systém musia urobiť najneskôr do roka od spustenia nových okien. Ich premiéra zatiaľ nemá presný dátum, hovorí sa o treťom štvrťroku 2015. Upresniť by sa to mohlo na aprílovej konferencii Microsoftu. Bezplatný bude update aj pre smartfóny so systémom Windows Phone 8.1.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

2. Vráti sa štart

Microsoft už priebežne chtiac-nechtiac ukazuje niekoľko mesiacov, ako bude Windows 10 vyzerať. Pre bežného používateľa bude hlavnou novinkou návrat tlačidla štart, ktoré ale bude graficky pripomínať zmenšenú podobu dnešného Modern UI.

Novinkou je aj implementácia virtuálnej asistentky Cortana. Už aj počítača sa bude dať opýtať, nie len otázku písať. Windows 10 pre smartfóny sa graficky začne o niečo viac podobať na Modern UI z počítačov, pribudnú vylepšené základné aplikácie ako kalendár, mailový klient či správca fotografií a odpovedať sa na správu dá aj priamo z notifikačnej lišty.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

3. Prepojenie platforiem

Windows 10 je prvý jednotný systém pre počítače, tablety aj smartfóny. Samozrejme, so špecificky upraveným používateľským rozhraním tak, aby bolo pohodlné ovládať ho na rôznych druhoch aj veľkostiach obrazoviek. Desiatka je ale všade a ukáže sa to napríklad na novej synchronizácii upozornení alebo spustených dokumentov medzi počítačom a mobilom.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

4. Skype aj Word pre mobily od výroby

Smartfóny so systémom Windows 10 budú mať už v štandardnej výbave kancelársky balík Microsoft Office. Hlboko integrovaný bude aj Skype. Nie len ako aplikácia, ktorá sa dá stiahnuť aj dnes. Skype bude priamo previazaný so systémom a ukáže sa to napríklad pri možnostiach telefonovania či písania správ. Microsoft zjavne plánuje hovory cez internet namiesto GSM sieti propagovať čoraz silnejšie.

5. Internet Explorer končí

S Windows 10 začne aj nová éra internetového prehliadača od Microsoftu. Starý (dobrý) IE bude nahradený kompletne novým prehliadačom Spartan, ktorého hlavným benefitom má byť okrem rýchlosti a doplnkových funkcií priam sparťanská jednoduchosť.

Už od výroby bude obsahovať funkcie, na ktoré iné prehliadače potrebujú takzvané pluginy tretích strán. Napríklad možnosť ručne vpisovať poznámky alebo symboly, „reading mode“ očistí stránku od všetkých prvkov a nechá len hlavný text a bude úzko prepojený s Cortanou. Spartan má neskôr prísť aj na Windows smartfóny.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

6. Nezabúdajú na hráčov

Xbox je úspešná divízia Microsoftu a bolo by zvláštne, keby to nevyužili najviac, ako sa dá. Preto budú mať všetky Windows 10 zariadenia aplikáciu na prepojenie s hernou konzolou Xbox One.

V praxi to znamená synchronizáciu všetkých herných priateľov, správ či úspechov z hrania na konzole aj na PC. Najviac sa ale očakáva od novej funkcie streamovania hier z konzoly do počítača. Na domácej sieti sa tak na notebooku alebo tablete budú dať hrať hry ako Halo či Gears of War. Veľmi podobne ako Sony vie hry z PlayStation 4 prenášať na vreckovú konzolu PS Vita alebo mobily a tablet Xperia Z3.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

7. HoloLens je ako StarTrek od Microsoftu

Novinky Microsoftu sú v podstate očakávané vylepšenia a prepojenia existujúcich produktov a služieb. Veľkým prekvapením preto bola prezentácia projektu HoloLens, okuliare spájajúce v sebe virtuálnu realitu Oculus Riftu a rozšírenej reality Google Glass.

Nedá sa ani hovoriť o okuliaroch, pretože ide o samostatné zariadenie s vlastným procesorom a miniatúrnymi kamerami a projektormi. Microsoft nešpecifikoval ako presne fungujú, pretože stále ide o prototyp.

Ako sa ale niekoľko amerických novinárov mohlo na vlastnú kožu presvedčiť, ide o plne funkčný prototyp. A všetci boli nadšení. Zatiaľ mohli vyskúšať len demo v upravenej „obývačke“, no výsledok je vraj ohromujúci. HoloLens vytvára virtuálnu realitu.

Ale nie je v uzavretom svete, ako pri Oculus Rifte. Prenáša ju do skutočného sveta. Ikony a obrazovky sa zobrazujú na stene obývačky, na konferenčnom stole či len tak vo vzduchu. Jedno demo ukazovalo odnož hry Minecraft. Odohrávala sa nie na obrazovke, ale v izbe.

Trojrozmerné objekty sa objavili na sedačke alebo podlahe a bola možná aj interakcia. Gestom sa dala rozbiť virtuálna stena a za ňou akoby bola hradná miestnosť a nie susedova kuchyňa. Demo obsahovalo aj Skype hovor, kedy používateľ HoloLens videl virtuálnu obrazovku s osobou na druhom konci linky a tá zas videla všetko, čo vidí človek s HoloLens. A môže mu asistovať, napríklad gestami ukazovať ako namontovať vypínač svetla.

Využití tejto novinky sú tisícky a bude záležať len na úspechu Microsoftu presvedčiť vývojárov aplikácií, aby svoju snahu zamerali práve na HoloLens. Oproti Google Glass a Oculus Rift majú okuliare od Microsoftu ešte jednu zásadu. Reálny predaj má začať ešte tento rok.

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: Microsoft

7 najdôležitejších noviniek Microsoftu. Vrátane holografických okuliarov

Zdroj: SITA