Predbežné výsledky podľa štátneho osobného vlakového dopravcu potvrdzujú, že plán bol postavený reálne. „Hospodárenie počas roka podľa doterajších výsledkov ovplyvňovalo viacero skutočností, zmeny v prúdoch a štruktúre cestujúcich po zavedení bezplatnej prepravy, konkurencia v oblasti komerčnej dopravy InterCity (IC) vlakov,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

Za zaujímavé hovorkyňa ZSSK označila, že tržby z bežného cestovného, teda od platiacich cestujúcich, sa neprepadli.

„A rovnako zvýšenie zľavy na týždenníky a mesačníky pre cestovanie do práce vlakom na 50 percent (od 1. februára 2015) malo pozitívny vplyv na hospodárenie. Tržby získané z týchto časových lístkov medziročne stúpli,“ priblížila hovorkyňa ZSSK.

Výsledok hospodárenia ZSSK za rok 2015 bude známy po uzavretí hospodárskeho roka a potvrdení výsledkov nezávislým audítorom.

„Tak ako každý rok, sú výsledky zverejňované transparentne vo výročnej správe,“ dodala J. Morháčová. ZSSK zaznamenala vlani stratu 6,4 milióna eur.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roka 2005. Je jedným z troch nástupníckych podnikov bývalých jednotných železníc, má základné imanie 212,44 milióna eur, jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky ministerstva a IC vlaky prevádzkuje do 18. januára 2016 na vlastné náklady bez podpory štátu.