Demokratická unionistická strana (DUP) by mala zmierniť svoj postoj a súhlasiť so zostavením novej decentralizovanej vlády v Severnom Írsku, aby sa krajina vyhla ďalším voľbám. Tie by boli podľa severoírskeho ministra Stevea Bakera „stratou času a peňazí,“ píše Euractiv.

Ak v tejto oblasti nedôjde do konca októbra k pokroku, tak bude tajomník pre Severné Írsko Chris Heaton-Harris nútený zvolať nové voľby, ktoré by sa pravdepodobne konali 15. decembra.

Mŕtvy bod

Severné Írsko od marca uviazlo na mŕtvom bode. Členovia DUP sa vtedy rozhodli opustiť vládu v Belfaste, v rámci ktorej sa o moc delia katolíci a protestanti.

DUP odvtedy odmieta zostaviť vládu so stranou Sinn Fein, ktorá vyhrala májové voľby. Podľa slov odborárov tak urobí iba vtedy, ak dôjde k splneniu ich požiadaviek týkajúcich sa protokolu o Severnom Írsku.

Na základe Veľkopiatkovej (Belfastskej) dohody musia byť dve najväčšie strany reprezentujúce národné a odborárske spoločenstvá súčasťou vlády.

Protokol o Severnom Írsku

Protokol je kľúčovou zložkou brexitovej dohody. Zaviedli sa ním colné kontroly na tovary vstupujúce do Írska z Británie, čím došlo k odstrihnutiu Severného Írska od vnútorného trhu Spojeného kráľovstva.

Členovia DUP požadujú jeho zrušenie, zatiaľ čo súčasná britská vláda pod vedením nového premiéra Rishiho Sunaka sľubuje, že bude o jeho podmienkach s Bruselom znovu rokovať.

„Táto vláda a budúci premiér budú v rámci protokolu rešpektovať politiku Spojeného kráľovstva. DUP sa na nás môže spoľahnúť, že rokovania budeme viesť s pokorou a rozhodnosťou, pričom vezmeme do úvahy záujmy všetkých strán, aby sme dospeli k dohode, ktorá nám všetkým bude vyhovovať,“ ubezpečil odborárov Baker.

Nie je však jasné, či si Baker a Heaton-Harris udržia svoje funkcie aj po tom, čo Sunak vymenuje svoj nový tím ministrov.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Brusel - Na snímke protestujúci s klobúkom a vlajkou Európskej únie a britskou vlajkou počas demonštrácie odporcov brexitu 17. októbra 2019 v Bruseli. Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu. FOTO TASR/AP
A protestor wears a hat with an EU and a Union flag as he participates in an anti-Brexit demonstration outside of an EU summit in Brussels, Thursda
Neprehliadnite

Severoírsky minister sa ospravedlnil za svoj agresívny postoj v otázke Brexitu