Americkej automobilke Ford Motor klesol vo štvrtom štvrťroku čistý zisk na 1,3 miliardy dolárov z 12,3 miliardy dolárov v rovnakom období predchádzajúceho roka. Pokles spôsobil nedostatok čipov a ďalší problém v dodávateľskom reťazci, ako aj nestabilná výroba, ktorá zvýšila náklady. Spoločnosť súčasne vo svojom vyhlásení varovala, že ju čaká ťažký rok a plánuje znižovať náklady.

Tržby vzrástli o 17 percent na 44 miliárd dolárov. Tržby na najziskovejšom trhu, v USA, sa ale znížili o päť percent. Zisk na akciu predstavoval 51 centov a zaostal za odhadmi analytikov, ktorí čakali až 62 centov. Tržby však prekonali odhady analytikov.

Generálny riaditeľ Jim Farley uviedol, že Ford si vlani mal viesť lepšie. Tento rok to plánuje napraviť a zlepšiť svoju výkonnosť.

Ford na konci roka ťažko zasiahol nedostatok čipov a ďalších dielov. Tieto problémy znížili výrobu automobilky zhruba o 100-tisíc vozidiel, dodal finančný riaditeľ John Lawler.

Tento rok Ford očakáva, že zisk pred zdanením zostane stabilný alebo klesne. Naznačil, že plánuje zrýchliť snahy na zníženie prevádzkových nákladov. Očistený zisk pred zdanením sa má pohybovať v rozmedzí 9 až 11 miliárd dolárov, vlani predstavoval 10,4 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Pracovníci montujú nový elektrický dodávkový automobil v závode automobilky Ford v nemeckom Kolíne nad Rýnom.
Neprehliadnite

Ford zruší vyše 3-tisíc pracovných miest v Európe, odbory sľubujú boj