Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že jeho krajina nedostala zo Západu dostatok zbraní na to, aby zastavila obliehanie Mariupola a mesto oslobodila, píše Sky News.

Prostredníctvom videokonferencie Zelenskyj poslancom maltského parlamentu povedal, že ukrajinskí obrancovia v oceliarňach Azovstaľ „stále kladú odpor“ útočiacim ruským silám.

Chcú ich zachrániť

„Využívame všetky dostupné diplomatické nástroje, aby sme ich zachránili, ale Rusko ani na jednu z navrhovaných možností nechce pristúpiť. Požiadali sme našich partnerov o dodávky zbraní, aby sme mohli prelomiť blokádu Mariupola a zachrániť civilistov, ako aj vojenský personál,“ povedal ukrajinský prezident.

Azov bojuje ďalej

Príslušník pluku Azov Ilja Samojlenko, ktorý je jedným z obrancov Azovstaľu, pre Sky News opísal situáciu v komplexe oceliarní ako „desivú“, pričom dodal, že jeho pluk utrpel „ťažké straty“.

„Počty ranených a padlých sú veľmi vysoké a títo ľudia si zaslúžia náležitú starostlivosť. Nikto nečakal, že Rusom dokážeme tak dlho vzdorovať, ale stále bojujeme,“ povedal Samojlenko. „Máme veľa obetí, máme ťažké straty,“ dodal s tým, že bojujúca jednotka má „extrémne obmedzené zdroje".

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Mariupol - Dym stúpa z oceliarní Azovstaľ počas ostreľovania v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol počas 73. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 7. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Smoke rises from the Metallurgical Combine Azovstal in Mariupol during shelling, in Mariupol, in territory under the government of the Donetsk People's Republic, eastern Ukraine, Saturday, May 7, 2022. (AP Photo/Alexei Alexandrov)
Neprehliadnite

V Azovstali ostalo najmenej 100 civilistov, tvrdí poradca starostu