Vďaka ukrajinským hackerom Prvý kanál ruskej televízie v sobotu pre divákov na území Ruskom anektovaného Krymu odvysielal krátky príhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v nedeľu britská stanica BBC.

„Na tejto zemi pre vás nebude mier“

Centrum pre strategickú komunikáciu (StratCom) ozbrojených síl Ukrajiny na svojom telegramovom kanáli zverejnilo časť prezidentovej výzvy. Zelenskyj v nej hovorí: „Nech si každý ruský predstaviteľ, ktorý sa zmocnil územia nášho milovaného Krymu, pamätá, že na tejto zemi pre neho nebude mier.“

Vo videu sa objavia aj ukrajinské a krymskotatárske vlajky, pričom znie pieseň Ukrajina si ty od ukrajinskej speváčky Tiny Karoľ.

„Ukrajina sa vracia“

Téme anektovaného Krymu sa Zelenskyj venoval aj vo svojom videopríhovore zverejnenom na sociálnych sieťach v sobotu večer. Uviedol v ňom okrem iného, že „na Kryme doslova cítiť, že tamojšia okupácia (Ruskom) je dočasná a Ukrajina sa vracia.“

BBC pripomenula, že v posledných týždňoch došlo na polostrove anektovanom Ruskom v roku 2014 k výbuchom na vojenskom letisku pri meste Saki a v muničných skladoch pri meste Džankoj. Protivzdušná obrana na rôznych miestach Krymu bola v posledných dňoch aktivovaná aj niekoľkokrát denne a úrady dosadené Ruskom hlásili nálezy trosiek ukrajinských bezpilotných lietadiel.

Ďalšie dôležité správy

Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Zelenskyj v prejave varoval pred „krutým“ ruským útokom pred Dňom nezávislosti