Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územia, aby dosiahla mierovú dohodu s Ruskom a okamžite tak ukončila tri mesiace trvajúcu vojnu, domnieva sa bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger. Informoval o tom portál Newsweek.

Kissinger (98) v pondelok prostredníctvom telemostu účastníkom Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose povedal, že neschopnosť reštartovať rokovania s Ruskom a pretrvávajúce nepriateľstvo voči Moskve by mohlo mať z dlhodobého hľadiska katastrofálne následky pre stabilitu Európy.

Nutnosť rokovaní

„Rokovania sa musia začať v najbližších dvoch mesiacoch, kým to nevyvolá otrasy a napätie, ktoré nebude ľahké prekonať,“ varoval.

„V ideálnom prípade by deliacou čiarou mal byť návrat k status quo ante. Pokračovanie vo vojne po tomto bode by nebolo o slobode Ukrajiny, ale o novej vojne proti samotnému Rusku," povedal Kissinger, ktorý v 70. rokoch pôsobil v administratívach prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda.

Varoval pred predlžovaním vojny

Kissinger varoval pred predlžovaním vojny a vyzval na rokovania. Rusko, ako zdôraznil, je už 400 rokov dôležitou súčasťou Európy a pôsobí ako vyrovnávacia sila v kritických časoch pre kontinent.

Kissinger dodal, že západné krajiny by si mali pamätať na dôležitosť Ruska v Európe a nenechať sa strhnúť „momentálnou náladou“.

Ďalšie dôležité správy

Ivan Mikloš v Bratislave.
Neprehliadnite

Ivan Mikloš: Ukrajina musí na Rusko zaútočiť a zobrať si späť Krym