Západné firmy, ktoré podnikajú v Rusku aj po invázii jeho vojsk na Ukrajinu, majú v krajine miliardové zisky. Kremeľ však bráni krajinám, ktoré nepovažuje za priateľské, v prístupe k týmto peniazom.

Firmy zo zahraničia vlani vykázali v Rusku zisk asi 20 miliárd dolárov, z toho 18 miliárd zarobili firmy z krajín, ktoré nie sú považované za priateľské. S odvolaním sa na údaje Kyjevskej ekonomickej školy to napísal britský denník Financial Times.

Blokácia ziskov

Hrubé tržby zahraničných firiem v Rusku vlani dosiahli 217 miliárd dolárov, z toho 199 miliárd pripadlo na firmy z krajín považovaných za znepriatelené. Odvtedy mohli čísla výrazne vzrásť, aj keď nie je možné presne posúdiť o koľko, pretože väčšina medzinárodných podnikov pôsobiacich v Rusku zverejňuje svoje výsledky dosiahnuté v tejto krajine iba raz ročne.

Od vlaňajšieho zavedenia zákazu výplaty dividend podnikom zo znepriatelených krajín, vrátane USA, Británie a krajín EÚ, sú v Rusku zablokované zisky mnohých spoločností, od BP až po Citigroup. Takéto transakcie síce môžu byť za výnimočných okolností schválené, povolenie však zatiaľ bolo vydané len málo.

Výška ziskov a tržieb ukazuje na to, aké dôležité sú západné firmy pre ruskú ekonomiku, ale tiež na dilemu, ktorej čelia podnikatelia pri rozhodovaní, ako naložiť so svojimi aktivitami v ostrakizovanej krajine.

Mnohé zahraničné firmy sa snažili svoje aktíva v Rusku predať. Prípadnú dohodu však musí schváliť ruská vláda a predajná cena býva často výrazne pod skutočnou cenou. V posledných dňoch oznámili napríklad firmy British American Tobacco a Volvo dohody o presune svojich aktív v Rusku na miestneho majiteľa.

Najväčšie zárobky v Rusku

Z firiem zo znepriatelených krajín, ktoré v Rusku stále pôsobia, vlani mala najvyšší zisk rakúska banka Raiffeisen, a to dve miliardy dolárov. Zisk tabakovej firmy Philip Morris predstavoval 775 miliónov dolárov a zisk nápojovej firmy PepsiCo 718 miliónov dolárov. Švédsky výrobca nákladných áut Scania vykázal v Rusku zisk 621 miliónov dolárov.

Podľa krajín najviac zarobili firmy zo Spojených štátov, a to 4,9 miliardy dolárov. Nasledovali nemecké firmy, ich zisk predstavoval 2,4 miliardy dolárov. Firmy z Rakúska zarobili 1,9 miliardy dolárov a švajčiarske firmy jednu miliardu dolárov.

Nedostupné finančné prostriedky sú ďalšími nákladmi, ktorým zahraničné firmy kvôli ruskej invázii na Ukrajinu čelia. Denník minulý mesiac uviedol, že európske firmy od vlaňajšej invázie vykázali odpisy a straty zo svojich aktivít v Rusku vo výške najmenej 100 miliárd eur.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:0099 Mondi SCP.jpg
Neprehliadnite

Mondi odchádza z Ruska, svoj najväčší závod predáva ruskému developerovi