Maďarský premiér Viktor Orbán predniesol otvárací prejav na konzervatívnej konferencii v texaskom Dallase, kde sa podľa denníka The New York Times stretol s „vrúcnym prijatím".

„Som tu, aby som vám povedal, že by sme mali spojiť naše sily," povedal Orbán, ktorý sa čoraz viac vzďaľuje demokratickým krajinám v Európe, keďže sa stavia proti imigrácii a liberálnym názorom na rodinu a rod - a čoraz viac sa zbližuje s americkou extrémistickou pravicou MAGA (Make America Great Again).

Ako to už býva u maďarského premiéra zvykom, brojil proti prisťahovalectvu, globalizmu a právu na zmenu pohlavia, keď vyhlásil, že „Západ je vo vojne sám so sebou", a opísal ideologickú „bitku o západnú civilizáciu", ktorá sa podľa neho odohrá vo Washingtone a Bruseli.

„Všetci globalisti môžu ísť do pekla," povedal podľa portálu Politico Orbán a zožal obrovský potlesk. 

Krajne pravicový maďarský premiér sa začiatkom týždňa stretol aj s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Orbán pricestoval do Dallasu po tom, ako na seba strhol pozornosť kritikov nedávnym prejavom, v ktorom hovoril o odpore voči „rasovo zmiešaným" spoločnostiam.

Maďarský premiér odmietol kritiku a označil ju za „fake news", pričom povedal, že „kresťanský politik predsa nemôže byť rasista".

Zoberieme si späť Washington a Brusel

Konzervatívcom odkázal, aby zmobilizovali svoje sily pre nadchádzajúce prezidentské voľby, ktoré sa budú konať v tom istom roku ako ďalšie voľby do Európskeho parlamentu.

„Musíme si vziať späť inštitúcie vo Washingtone a v Bruseli," povedal rozvášnenému davu. „Musíme si nájsť priateľov a spojencov jeden v druhom. Musíme koordinovať pohyb našich vojsk, pretože čelíme rovnakej výzve," povedal Orbán, ktorého si ctia krajne pravicoví a nacionalistickí konzervatívci, píše portál Politico.

„Tieto centrá budú definovať dva fronty v bitke, ktorá sa vedie o západnú civilizáciu. Dnes neovládame ani jedno z nich. Napriek tomu potrebujeme obe. Máme dva roky na to, aby sme sa pripravili," povedal Orbán o Bruseli a Washingtone.

Amerika potrebuje silného vodcu

Maďarský líder obvinil Bidenovu administratívu, že sa snaží prinútiť Maďarsko prepísať ústavu tým, že z nej vyškrtne kresťanské a národné hodnoty.

Orbán vyhlásil, že Bidenova administratíva vyvíja na Európu a najmä na Brusel ideologický tlak.

Maďarský nacionalistický líder zopakoval, že vojnu na Ukrajine môžu ukončiť len rokovania medzi USA a Ruskom a že mier potrebuje silných lídrov.

„Potrebujeme silnú Ameriku so silným vodcom," povedal konzervatívnemu davu.

Globalistický Goliáš

Orbán sa označil za „staromódneho bojovníka za slobodu" a „jediného politického lídra proti migrácii" v Európe, ktorého krajinu zo dňa na deň obliehajú „progresívni liberáli".

Maďarsko opísal ako „starý, ale hrdý národ veľkosti Dávida, ktorý stojí sám proti prebudenému globalistickému Goliášovi".

Za hlavné politické bojiská budúcnosti opäť označil „rodovú rovnosť, migráciu a stret civilizácií", nespomenul však Čínu, Rusko ani súčasné ekonomické starosti.

Orbán sa však pochválil rodinnou politikou svojej vlády a americkým konzervatívcom odkázal, aby si brali za manželky maďarské ženy.

Kto zastaví progresívcov?

„Menej transvestitov a viac Chucka Norrisa," povedal davu s tým, že „nepotrebujeme viac pohlaví, potrebujeme viac rangerov".

Podľa portálu EUobserver spomenul Orbán aj svojho samozvaného nepriateľa, amerického miliardára a filantropa maďarského a židovského pôvodu Georgea Sorosa, ktorého meno sa na zhromaždení stretlo s bučaním.

Autoritársky líder povedal, že Soros si myslí, „že hodnoty, ktoré sú nám všetkým drahé, viedli k hrôzam dvadsiateho storočia".

„Hrôzy nacizmu a komunizmu sa stali preto, lebo niektoré západné štáty v kontinentálnej Európe sa vzdali svojich kresťanských hodnôt," tvrdil Orbán.

Podľa neho „progresívci plánujú urobiť to isté", vzdať sa západných hodnôt. „Kto ich zastaví, ak to neurobíme my?", opýtal sa.

Ďalšie dôležité správy

Parlamentné voľby a referendum v Maďarsku
Neprehliadnite

Ukrajina vo vojne Rusko nikdy neporazí, riešením je mierová dohoda. Prečo to Orbán povedal?