Čínsky developerský koncern China Evergrande predáva zvyšný podiel v streamovacej službe HengTen v prepočte za zhruba 241 miliónov eur. Firma tak pokračuje v predaji aktív s cieľom znížiť enormný dlh, najmä však splatiť záväzky voči veriteľom a zabrániť svojmu krachu.

China Evergrande predala svoj zvyšný 18-percentný podiel v službe HengTen spoločnosti Allied Resources Investment za 2,13 miliardy hongkonských dolárov (241,66 milióna eur), čo na akciu predstavuje 1,28 HKD. V porovnaní so stredajšou (17. 11.) uzatváracou cenou akcií HengTenu to znamená 24-percentnú zľavu.

Z transakcie bude mať iba časť

Z celej transakcie však Evergrande zatiaľ dostane iba časť, keďže, ako uviedla agentúra Reuters, z celkovej hodnoty kontraktu dostane do piatich obchodných dní od jeho uzatvorenia 20 percent. Zvyšok kontraktu sa bude dokončovať ďalšie dva mesiace.

Realitný koncern v poslednom období zápasí s dodržaním svojich záväzkov voči veriteľom, pričom splátky sa spoločnosti darí realizovať až v posledných možných termínoch.

Čaká sa na splatenie úrokov

Takto sa aj minulý týždeň len tesne vyhla platobnej neschopnosti, keď v poslednej chvíli splatila úroky z troch dlhopisových tranží v celkovej hodnote 148 miliónov amerických dolárov (130,79 milióna eur).

Tie boli pôvodne splatné v októbri, po ich neuhradení však firme začala plynúť 30-dňová tolerančná lehota, ktorá vypršala 10. novembra.

Celkové záväzky China Evergrande presahujú 300 miliárd amerických dolárov, z toho 19 miliárd amerických dolárov predstavujú záväzky na medzinárodných dlhopisových trhoch.

Investori teraz čakajú, či sa China Evergrande podarí splatiť úroky z dlhopisov v hodnote 82,5 milióna amerických dolárov, ktorých splatnosť bola stanovená na 6. novembra, pričom Evergrande ich opäť nezaplatila. Firme tak znovu plynie tolerančná lehota, ktorá sa skončí 6. decembra.

KK31 Peking - Muž kráča okolo mapy zobrazujúcej developerské projekty gigantu Evergrande 15. septembra 2021 v Pekingu. Čínsky developerský gigant Evergrande nie je príliš veľký na bankrot, uviedol šéfredaktor čínskeho štátneho denníka Global Times. To signalizuje, že koncern ani investori by nemali počítať so záchranou zo strany štátu. FOTO TASR/AP
A man walks by a map showing Evergrande development projects in China, at an Evergrande city plaza in Beijing, Wednesday, Sept. 15, 2021. One of Chin
Neprehliadnite

Najzadlženejší developer na svete sa opäť vyhol platobnej neschopnosti