Čínska developerská skupina Evergrande Group v nedeľu oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov.

Evergrande, ktorá má záväzky vo výške približne 300 miliárd amerických dolárov, uviedla v príspevku na svojom účte Wechat, že niektoré projekty vstúpili do fázy dekorácie interiéru, zatiaľ čo výstavbu iných budov nedávno dokončila. Správa obsahovala aj niekoľko fotografií stavebných robotníkov na rôznych projektoch s pečiatkou s časom a dátumom.

Roman Bašár v Bratislave.
Neprehliadnite

Problémy Evergrande sa môžu prehlbovať. Možno prídu aj likvidačné kaskády

Spoločnosť v sobotu (23. 10.) pred vypršaním termínu zaplatila 83,5 milióna dolárov na úrokoch z dlhopisu. Získala tak čas na hľadanie východiska z dlhovej krízy, ktorá by mohla otriasť druhou najväčšou ekonomikou sveta.

Peniaze mali byť v skutočnosti zaplatené 23. septembra s možnosťou odkladu o 30 dní. Ak by sa Evergrande nepodarilo získať peniaze včas, nasledovalo by formálne vyhlásenie platobnej neschopnosti.

Evergrande je považovaná za najzadlženejšiu realitnú spoločnosť v Číne. Naliehavo potrebuje získať peniaze na ďalšie splátky úrokov z dlhopisov v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Skupina je taká veľká, že niektorí odborníci sa obávajú rizika šírenia "nákazy" v čínskej ekonomika aj mimo nej.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Problémy Evergrande sú podľa čínskej centrálnej banky zvládnuteľné

Ťažkosti Evergrande sa už odrazili na čínskom sektore nehnuteľností v hodnote 5 biliónov dolárov, ktorý sa podľa niektorých metrík podieľa štvrtinou na výkone ekonomiky, s radom oznámení o nesplácaní záväzkov, znížení ratingu a na poklese podnikových dlhopisov.

Dlhovú krízu Evergrande sledujú aj globálne finančné trhy, ktoré sa obávajú širšej nákazy.

Evergrande piatok (22. 10.) tiež oznámila, že plánuje v budúcnosti uprednostniť podnikanie v oblasti elektrických vozidiel pred nehnuteľnosťami.