Zníženie ciel z éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na dovážaný tovar z Číny by mohlo pomôcť zmierniť niektoré inflačné tlaky, ale „nezmení hru“. Uviedla to vo štvrtok ministerka financií Janet Yellenová na konferencii Reuters Next.

Podľa nej clá až do výšky 25 percent na dovoz z Číny „prispievajú k vyšším cenám v Spojených štátoch“. Niektoré z nich spôsobujú problémy bez toho, aby mali nejaké skutočné strategické opodstatnenie, poznamenala.

Platnosť vypršala

Na niektoré produkty z Číny sa pritom vzťahovali výnimky, ale ich platnosť vypršala na konci roka 2020. Americká obchodná zástupkyňa Katherine Taiová spustila nový, cielený proces preskúmania možných výnimiek ako súčasť spolupráce s čínskymi predstaviteľmi po podpise tzv. prvej fázy obchodnej dohody začiatkom roka 2020.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová FOTO TASR/AP   

Europ
Neprehliadnite

EÚ chce znížiť závislosť na Číne. Plánuje minúť 300 miliárd na novodobú hodvábnu cestu

Yellenová zaradila tieto výnimky medzi ďalšie kroky, na ktorých pracuje súčasná americká administratíva v snahe zmierniť cenové tlaky, vrátane spolupráce s prístavmi a súkromnými firmami na odblokovaní dodávateľských reťazcov a udržaní toku produktov k spotrebiteľom.

Pokračovanie rokovaní

„Toto je proces, ktorým možno znížiť tarify. Myslím si, že by to mohlo byť užitočné,“ povedala o výnimkách na clá, pričom zdôraznila, že to neznamená "zmenu hry".

Ministerka tiež uviedla, že v súčasnosti nemá na programe návštevu Číny, ale očakáva, že bude pokračovať v rokovaniach so svojím náprotivkom, vicepremiérom Liou Che, o mnohých ekonomických otázkach, ako sú čínske technologické postupy, trhy s cennými papiermi, praktiky výmenných kurzov a snahy Číny o vyváženie svojej ekonomiky smerom k osobnej spotrebe.

WA 31 archív Hamburg - Na archívnej snímke z 8. septembra 2021 kontajnerová loď kotví v prístave v nemeckom Hamburgu. Export z Nemecka sa v auguste oproti júlu nečakane znížil, zatiaľ čo import vzrástol. Výsledkom bol pokles obchodného prebytku najväčšej európskej ekonomiky. FOTO TASR/DPA

 

ARCHIV - 08.09.2021, Hamburg: Ein mit Containern beladenes Schiff liegt im Hafen Hamburgs. Das Statistische Bundesamt veröffentlicht am 08.10.2021 Zahlen zu Exporten im August 2021. (zu dpa «Export verliert
Neprehliadnite

Kúpa vianočných darčekov sa komplikuje. Čína prestala poskytovať údaje o polohe lodí