Čínske úrady vymerali technologickým firmám pokuty za nenahlásenie desiatok starých kontraktov. Postih sa dotkne aj spoločností Alibaba, Baidu a JD.com. Informoval o tom server CNBC.

Podniky podľa čínskeho regulačného úradu neoznámili 43 kontraktov, ktoré uzatvorili v niektorých prípadoch v roku 2012. Pretože podľa úradov týmto porušili antimonopolné zákony, musí každý z nich zaplatiť 500-tisíc juanov, čo je podľa čínskeho práva maximálna pokuta za takýto priestupok.

alibaba
Neprehliadnite

Akcie Alibaby prudko klesajú, zisk sa im prepadol o vyše 80 percent

Najstaršia neoznámená dohoda bola podľa úradu skvizícia z roku 2012, ktorú uzavrela spoločnosť Baidu a jej partner. Najnovšia bola dohoda z roku 2021 medzi Baidu a čínskou automobilkou Zhejiang Geely Holdings o vytvorení novej spoločnosti, ktorá bude vyrábať elektromobily.

Čína po novom posiluje kontrolu nad internetovými firmami. Zmenu doposiaľ benevolentnejšieho prístupu zdôvodňuje rizikom zneužitia tržnej sily k potlačeniu hospodárskej súťaže, rizikom zneužitia údajov o spotrebiteľoch a porušovaním ich práv.

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Zadlžený developer Evergrande chce zabrániť krachu, predáva celý podiel v streamovacej službe