Táto informácia však nemusí, obzvlášť začínajúcim investorom stačiť a mnoho z nás si nedokáže predstaviť, koľko môže investor vďaka nulovým komisiám usporiť. Poďme si teda ponuku XTB porovnať s ponukou brokera Lynx.

XTB

Ako sme si už vyššie spomínali, v spoločnosti XTB neplatíte žiadne komisie pri nákupe do 100 000 Eur mesačne. Zoberme si modelový príklad bežného investora, ktorý chce každý mesiac nakúpiť akcie v hodnote približne 200 Eur. Medzi dlhodobo najobľúbenejšie tituly patria akcie spoločnosti Apple. K dnešku je aktuálna cena akcií 116 USD, čo predstavuje pri súčasnom kurze EUR/USD1,1818 približne 98 Eur. Bežný investor sa teda rozhodne, že nakúpi každý mesiac 2 ks akcií tejto spoločnosti za približne 196 Eur. Koľko ho bude táto transakcia stáť v XTB? Poplatok za nákup akcií sa skladá z viacerých častí. Prvým poplatkom je komisia, ktorá je v našom prípade 0 Eur za nákup aj predaj. Druhým poplatkom je spread, ktorý je momentálne 2 centy na akciu, takže spolu 4 centy. Predpokladajme, že nakupovať akcie bude bežný investor zo Slovenska, ktorý nakupuje za Eurá. Ak nakupuje americké akcie, bude platiť poplatok vo výške 0,5 % z hodnoty investície. Tento poplatok sa platí na začiatku a konci.

Investor teda spolu zaplatí za 196 eurovú transakciu:
Komisia vo výške 0 Eur
Spread vo výške 4 centy
Konverzný poplatok v približnej výške 98 centov

Spolu teda za nákup akcií zaplatí približne 1,02 Eur, čo predstavuje poplatok približne 0,5 % z hodnoty obchodu. Ak by sa rozhodol akcie v daný mesiac aj predať, platil by už iba 0,5 % konverzný poplatok v približnej výške 98 centov a celkový poplatok by bol teda približne 1 %. Ak by investor nakupoval akcie každý mesiac, ročne by teda zaplatil približne 12 Eur.

LYNX

V danej spoločnosti, v ktorej je minimálny vklad stanovený na 4000 Eur, investor platí vstupnú komisiu vo výške minimálne 5 USD, konverzný poplatok vo výške tiež minimálne 5 USD a spread vo výške 2 centy na akciu. Pri nákupe dvoch kusov akcií teda poplatky vychádzajú nasledovne:

Komisia vo výške 5 USD
Spread vo výške 4 centy
Konverzný poplatok vo výške 5 USD.

Spolu teda investor zaplatí v tejto spoločnosti za nákup dvoch kusov akcií Apple 10,04 USD, respektíve približne 8,5 Eur, čo predstavuje 4,3 % z hodnoty. Ak by sa investor rozhodol akcie v daný mesiac aj predať, zaplatil by ďalších 5 USD za komisiu a konverziu, a spolu by boli poplatky teda 17 Eur, respektíve 8,7%. Ak by investor nakupoval akcie každý mesiac, u tohto brokera by zaplatil za rok 102 Eur. Poďme si poplatky porovnať do tabuľky.

Ilustračné foto.
Zdroj: XTB

Podobné rozdiely panujú aj pri Európskych akciách, kde sú rozdiely v komisii ešte výraznejšie. Uveďme si príklad na nákup 3 ks akcií BMW v hodnote 192 Eur:

Ilustračné foto.
Zdroj: XTB

Záver je teda jednoznačný – s XTB ušetríte desiatky a pri vyšších objemoch dokonca stovky či tisíce Eur na poplatkoch ročne. Ešte stále váhate, ktorého brokera si vybrať?