Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala Čínu, aby podporila zdieľanie hrubých dát, čo sa týka prvotných prípadov nákazy covidom.

Organizácia zdôraznila, že na to, aby mohla postupovať vo vyšetrovaní teórie, že nový koronavírus sa rozšíril únikom z laboratória v Číne, potrebuje získať prístup ku všetkým relevantným dátam. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nasledovná séria štúdií bude zahŕňať ďalší výskum hrubých dát z počiatočných prípadov a sér možných skorých prípadov v roku 2019,“ uviedla WHO.

Prístup k dátam je zásadne dôležitý, aby sme rozšírili naše chápanie vedy, a nemalo by byť nijakým spôsobom spolitizované,“ zdôraznila organizácia.

Uviedla, že na hľadaní pôvodu vírusu spolupracuje s mnohými krajinami vrátane Talianska, ktoré vlastnia odobrané biologické vzorky z roku 2019, v ktorých bol potvrdený koronavírus.

Čína odmietla ďalšie vyšetrovanie

Čína tieto výzvy WHO v piatok odmietla. Peking podľa vyjadrenia svojho rezortu diplomacie podporuje „vedecké“, nie „politické“ snahy o zistenie, ako sa nový druh koronavírusu preniesol na človeka. Informovala o tom agentúra AFP.

„Sme proti politickému hľadaniu pôvodu... a poti tomu, aby sa upustilo od spoločnej správy“ vydanej po januárovej návšteve expertného tímu WHO v čínskom Wu-chane, uviedol námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Ma Čao-sü.

„Podporujeme vedecké skúmanie pôvodu (koronavírusu),“ povedal novinárom.

Jeden z členov zdravotníckeho personálu, ktorý odišiel do Wu-chanu bojovať proti koronavírusu.
Neprehliadnite

Čína sa s nikým nehrá. Trestá desiatky úradníkov za to, že nezabránili šíreniu delty

Prvá správa hovorila o netopieroch

Medzinárodný tím odborníkov, ktorý WHO začiatkom roka vyslala do čínskeho mesta Wu-chan, kde sa v decembri 2019 objavili prvé prípady covidu, vo svojej prvej správe o pôvode tohto vírusu uviedol, že vírus sa pravdepodobne na ľudí preniesol z netopierov cez ďalšie zviera.

Teóriu o úniku vírusu z čínskeho laboratória označili vedci za „mimoriadne nepravdepodobnú“.

WHO však v tejto súvislosti uviedla: „Konkrétne, aby sme sa mohli zaoberať hypotézou o úniku vírusu z laboratória, je dôležité mať prístup ku všetkým dátam a zvážiť vedecky najlepší postup a preskúmať mechanizmy, ktoré už WHO používa.“

EBE 5 Wu-chan - Na snímke bezpečnostná služba hliadkuje pred Inštitútom virológie v stredočínskom meste Wu-chan v stredu 3. februára 2021. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili inštitút a laboratória v meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy. FOTO TASR/AP
A convoy carrying the World Health Organization team leaves the Wuhan Institute of Virology after a field visit in Wuhan, China, Wedn
Neprehliadnite

Čína je pripravená uznať, že koronavírus unikol z jej laboratória, tvrdí taliansky novinár