Výskum vedcov z Juhoafrickej republiky (JAR) naznačuje, že nákaza koronavírusovým variantom omikron zvyšuje neutralizujúcu odolnosť voči variantu delta. V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Výskum, ktorý ešte neposúdili kolegovia experti, dospel k záveru, že u ľudí, ktorí boli nakazení omikronom, predovšetkým u zaočkovaných, sa vyvinula zvýšená imunita voči variantu delta.

Neutralizácia koronavírusu

Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike.

Neprehliadnite

Omikron obracia všetko naruby. Krajiny, ktoré na tom boli dobre, musia sprísňovať opatrenia

Autori zistili, že neutralizácia omikronu sa za 14 dní od zaradenia do výskumu zvýšila 14-násobne, a takisto zistili, že 4,4-násobne sa zvýšila neutralizácia variantu delta.

,,Zvýšenie v neutralizovaní variantu delta u jednotlivcov nakazených omikronom zrejme vedie k zníženej schopnosti variantu delta znovu nakaziť týchto jednotlivcov," uviedli vedci.

Omikron môže vytlačiť deltu

Alex Sigal, profesor z Afrického ústavu pre výskum zdravia v JAR, na Twitteri v pondelok napísal, že ak je omikron menej choroboplodný – ako to ukazujú skúsenosti z Juhoafrickej republiky, ,,tak to pomôže vytlačiť deltu".

KK13 Washington - Na archívnej snímke z 13. apríla 2021 hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci hovorí počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone. Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci označil kritické vyhlásenia republikánov na jeho adresu po zverejnení jeho emailov o koronavírusovej pandémii za
Neprehliadnite

Fauci: Prípadov ochorenia covid-19 bude v dôsledku variantu omikron stále pribúdať

Podľa skoršej juhoafrickej štúdie je u ľudí nakazených omikronom menšie riziko hospitalizácie a ťažkého priebehu oproti nákaze deltou, aj keď autori tvrdia, že čiastočne to možno pripísať silnej imunite obyvateľstva.

Variant omikron, prvýkrát zistený v novembri v regióne južnej Afriky a v Hongkongu, sa rozšíril do celého sveta. Hrozí preplnenie nemocníc a narušenie cestovných plánov ľudí na tento sviatočný týždeň, pripomenula agentúra Reuters.

Incheba
Neprehliadnite

Incheba ponúka vláde priestory na vytvorenie zdravotníckeho zariadenia a zvládanie Omikronu