Za sériou výbuchov na ruskej leteckej základni na Kryme sú ukrajinské špeciálne jednotky, tvrdí Sky News. 

Ak sa preukáže, že výbuchy boli ukrajinským útokom, Kremeľ to bude považovať za útok na samotné Rusko, uvádza portál The Telegraph.

Len pred niekoľkými týždňami zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sľúbil, že ak Ukrajina niekedy zaútočí na Krym, rozpúta „súdny deň", pripomína The Telegraph.

Teraz sa zdá, že Ukrajina to urobila - a svet so zatajeným dychom očakáva reakciu Kremľa.

Doteraz došlo len k niekoľkým útokom na sklady paliva a munície v blízkosti hraníc. Tento útok sa odohral na dohľad od ruských dovolenkárov na Kryme.

Západné bezpečnostné zložky uviedli, že ak sa útok potvrdí, jeho mimoriadne dlhý dosah bude predstavovať obrovské logistické a bezpečnostné problémy pre ruské velenie, ktoré teraz bude musieť chrániť základne hlboko na vlastnom území.

Nie je presne jasné, čo ešte môže Moskva urobiť, aby zosilnila boje vo vojne; ruskí velitelia majú už teraz veľa starostí.

Od začiatku júla americké ďalekonosné delostrelectvo Himar a britské delostrelectvo M270, ktoré má dosah približne 50 míľ, zasahuje ruské zásobovacie línie, spôsobuje chaos a pomáha meniť tempo vojny. Ukrajinská armáda je teraz v prvej línii.

Zastavila dynamiku ruskej armády v Donbase a hrozí, že spustí vlastnú veľkú ofenzívu s cieľom dobyť späť Chersonskú oblasť na juhu krajiny, čo prinútilo ruské vojenské velenie údajne poslať 25 000 vojakov ako posily.

The Telegraph pripomína vyjadrenie britského analytika pôsobiaceho na Ukrajine Jamesa Rushtona, ktorý uviedol, že už samotný útok na leteckú základňu na Kryme bol prelomovým momentom.

„Obrovské územie, ktoré predtým považovali za bezpečné, dokonca aj pred Himarmi a M270, teraz bezpečné nie je," povedal.

Pri sérii výbuchov na leteckej základni v blízkosti prímorských letovísk na anektovanom polostrove, ktorá sa nachádza približne 200 km vo vnútri územia kontrolovaného Ruskom, v utorok zahynul jeden človek.

Ďalšie dôležité správy

Situácia v ukrajinskom Mariupole 10. apríla 2022.
Neprehliadnite

Rusko vytvára novú veľkú formáciu pozemných síl, tvrdí správa britského ministerstva obrany