Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií sa má zaoberať ďalším podnetom v súvislosti s oblátkami Horalky.

Poslanec Miroslav Žiak (SaS) podal podnet na poslancov Ľuboša Blahu (Smer-SD) a Tomáša Tarabu (nezaradený), ktorí podľa neho šírili negatívnu reklamu oblátkam, a tým mali porušiť ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Predseda výboru Boris Susko (Smer-SD) pre TASR uviedol, že podnetmi sa budú zaoberať najskôr počas októbrovej schôdze parlamentu.

Ťažko nájsť definíciu

Ak príde kvalifikovaný podnet, ktorý spĺňa náležitosti podľa zákona, výbor sa ním podľa Suska musí zaoberať. Ústavný zákon však podľa neho vôbec nedefinuje, čo je to reklama, prípadne negatívna reklama. Zopakoval, že zákon o reklame definuje reklamu úzko.

,,Pojem antireklama náš právny poriadok ani nepozná," skonštatoval. Členovia výboru majú podľa neho na zasadnutí počas septembrovej schôdze plný program, preto sa zrejme budú konaniami týkajúcimi sa Horaliek zaoberať až počas ďalších parlamentných schôdzí. 

Za a proti horalkám

Poslanci podľa zákona nemajú využívať svoju osobu na reklamu. Blaha a Taraba podľa Žiaka ukázali na sociálnych sieťach antireklamu, keď prezentovali averziu voči oblátkam a vyzývali na ich bojkot.

Na snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 3. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Blaha nemusí zmazať svoje statusy o vplyve Esetu na voľby, rozhodol súd

Dôvodom bolo, že riaditeľ spoločnosti, ktorá ich vyrába, Pavol Jakubec, v nedávnom rozhovore pre Denník E povedal, že „kto je zaočkovaný, nech si slobodne ide, kam chce, no kto nie je, nech sedí doma". Jeho vyjadrenie vyvolalo vlnu rôznorodých reakcií.

Podľa M. Žiaka Poslanci podľa Žiaka prezentovali svoj osobný záujem, a to najmä s cieľom získať politické body.

Žiak má zasa čeliť podnetu, ktorý na neho podal výboru nezaradený poslanec Ondrej Ďurica. Žiak sa na sociálnej sieti odfotil s Horalkami, čo je podľa Ďuricu reklama.

Výrobca: Nerobíme politiku

Spoločnosť I. D. C. Holding, ktorá vyrába oblátky, nepredpokladala takýto vývoj situácie ani výzvy na bojkot. „Žijeme však v období, keď internet a sociálne siete dávajú priestor úplne každému a niekedy vzniká ilúzia, že všetky názory alebo informácie sú rovnocenné," uviedla pre TASR manažérka komunikácie a PR spoločnosti Gabriela Smerigová.

Dodala, že neočakávali presah kauzy do politiky. „Nerobíme politiku a ani sa nezapájame do politických diskusií. Na vzniknutú situáciu okolo spomínaných poslancov preto nebudeme reagovať," skonštatovala.

Neprehliadnite

Bez fráz #3: Mojim biznisom sa darí, hovorí Pavol Jakubec