Poľské ženy sa v pondelok znovu vyberú do ulíc Varšavy protestovať. V súčasnosti sú to práve ony, kto sa stal najhlasnejším kritikom pravicovej poľskej vlády, píše agentúra Bloomberg.

Poľky už dlho neboli takéto nahnevané a poďakovať sa za to môžu najvplyvnejšiemu politikovi krajiny – Jaroslawovi Kaczyňskemu. Ten začiatkom novembra vyhlásil, že za nízku pôrodnosť v Poľsku môže nadmerná konzumácia alkoholických nápojov u mladých žien.

Situácia pripomína obrazy spred dvoch rokov, keď sa státisíce žien vybrali do ulíc protestovať proti takmer úplnému zákazu potratov. Išlo vtedy o najväčšie protesty za posledné desaťročia. Tentokrát to bude odlišné tým, že poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) bude v súvislosti s budúcoročnými voľbami čeliť svojej najväčšej výzve.

Podľa organizátorky protestov Marty Lempartovej bude pondelkové zhromaždenie dôležité, pretože ženám tieto voľby pripomenie. Poľská vláda, ktorá má blízko ku katolíckej cirkvi, aj napriek klesajúcej podpore v prieskumoch nemá v pláne ustúpiť.

Opozícia vytušila šancu

Opozícia na čele s Donaldom Tuskom vycítila príležitosť a zaviazala sa prijať zákon, ktorý by umožňoval potraty v prvom trimestri tehotenstva. Tejto myšlienke vyjadrilo v novembrovom prieskume spoločnosti Ipsos podporu až 70 percent opýtaných.

„O tom, či vláda zotrvá alebo padne, v minulosti rozhodovali hlasy žien,“ pripomenul Michal Fedorowicz, ktorý v roku 2015 pracoval na prezidentskej kampani jedného z opozičných kandidátov.

V Poľsku sa rodí čoraz menej detí

Pôrodnosť v Poľsku je pod priemerom Európskej únie a minulý rok krajina zaznamenala najprudší úbytok obyvateľstva od druhej svetovej vojny.

V priebehu prvých deviatich mesiacov roka 2022 zaznamenalo Poľsko o 17 tisíc pôrodov menej ako v tom istom období roka 2021. Mimovládne skupiny to dávajú za vinu prísnejšiemu zákonu o interrupciách, v dôsledku ktorého sa ženy teraz boja otehotnieť.

Ďalšie dôležité správy

Jaroslaw Kaczyňski
Neprehliadnite

Mladé ženy veľa pijú, preto klesá pôrodnosť, vyjadril svoje presvedčenie Jaroslaw Kaczyňski