Počet voľných pracovných miest a rast zamestnanosti sa vo 4. štvrťroku na celom svete zníži. Dôvodmi sú vojna na Ukrajine a viaceré vzájomne sa prekrývajúce krízy, čo má za následok pokles príjmov, vyšší dlh a prehlbujúcu sa nerovnosť. Upozornila na to v pondelok Medzinárodná organizácia práce (ILO). 

Koniec vojny by prispel k zlepšeniu situácie

Gilbert Houngbo, nový generálny riaditeľ ILO, vyzval vlády, aby zasiahli a pomohli stanoviť ceny tovarov, presmerovať „neočakávané zisky", zvýšiť podporu príjmov a sociálnu ochranu.

„Riešenie tejto veľmi znepokojujúcej globálnej situácie v oblasti zamestnanosti a zabránenie výraznému poklesu trhu práce si bude vyžadovať komplexné, integrované a vyvážené politiky na národnej aj globálnej úrovni," uviedol vo vyhlásení.

Houngbo povedal tiež, že rýchle ukončenie vojny na Ukrajine „by prispelo k zlepšeniu globálnej situácie v oblasti zamestnanosti".

Výhľad je veľmi neistý

Medzinárodná organizácia práce začiatkom roka, keď sa svetová ekonomika zotavovala z pandémie nového koronavírusu, zaznamenala nárast počtu odpracovaných hodín na celom svete, najmä v prípade žien a zamestnancov na vysokokvalifikovaných pracovných miestach.

Organizácia ILO vo svojej monitorovacej správe o trhu práce však teraz skonštatovala, že situácia sa zhoršuje, keďže počet odpracovaných hodín už klesol o 1,5 percenta, čo zodpovedá „deficitu" približne 40 miliónov miest na plný úväzok.

„Výhľad trhu práce je v súčasnosti veľmi neistý, s rastúcimi rizikami poklesu vrátane vplyvu vysokej inflácie, sprísňovania menovej politiky, zvyšujúceho sa dlhového zaťaženia a klesajúcej dôvery spotrebiteľov," uvádza sa v správe.

ILO dodala, že hoci zvyčajne trvá určitý čas, kým sa spomalenie ekonomiky alebo recesia premietnu do zániku pracovných miest a rastu nezamestnanosti, dostupné údaje naznačujú, že prudké spomalenie trhu práce už prebieha. Uviedla tiež, že viac ako 10 percent predvojnovej pracovnej sily z Ukrajiny, väčšinou žien, sa teraz nachádza v susedných krajinách ako utečenci.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a predseda Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní HSR v pondelok 22. augusta 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri opäť klesla, je na úrovni 6,06 percenta