Vojna na Ukrajine sa ocitla v „kritickom bode" a krajina môže zažiť „novú realitu", tvrdí bývalý náčelník britského generálneho štábu Richard Dannatt.

Generál Richard Dannatt zhodnotil v televízii Sky News aktuálne dianie v ruskej vojne na Ukrajine.

Na otázku o útoku na nákupné centrum v Kremenčuku, pri ktorom zahynulo najmenej 18 ľudí, povedal, že ruský prezident Vladimir Putin je „terorista".

„Toto je mimoriadne dôležitý bod," zdôraznil generál.

„V nie príliš vzdialenej budúcnosti príde čas, keď Rusi získajú kontrolu nad Luhanskom a Doneckom, čo je v súčasnosti ich strategická hra. Teraz môže Západ povedať Rusom, že musia odísť. Rusi dobrovoľne nepôjdu a kto ich donúti ísť?"

„NATO sa nechystá spustiť operáciu, aby ich vyhodilo. Takže môže nastať nová realita, podľa ktorej časť suverénneho územia Ukrajiny zostane ešte nejaký čas okupovaná Rusmi."

V diskusii o správe, že NATO zmobilizuje viac jednotiek rýchlej reakcie, povedal, že ide o „veľmi rozumný a progresívny krok".

Upozornil však, že sa to nesmie interpretovať ako „negatívne pripravovanie sa na vyhlásenie vojny, útok na Rusko alebo niečo podobné".

Dodal, že vojenská aliancia „celkom správne" hovorí, že jej odstrašujúce nasadenie napovie Rusku, že „zašlo príliš ďaleko".

„Vladimir Putin, ak má aspoň štipku zdravého rozumu alebo je ochotný chápať, musí skutočne oceniť, že NATO je obranná aliancia a akékoľvek posilnenie jej síl na východnej hranici má v záujme širšej bezpečnosti odradiť od ďalšej agresie a okupácie," povedal.

Predpokladá sa, že počet britských vojakov, ktorí sú v súčasnosti k dispozícii, by sa mohol výrazne znížiť z približne 82 000 na 72 000, čo lord Dannatt označil za „celkom smiešne".

„Je dôležité, aby naša vláda skutočne pochopila, že jedna vec je hovoriť a druhá dať niekoľko zbraní Ukrajine. Ale skutočne sa uistiť, že naše vlastné kapacity sú na túto prácu pripravené, je naozaj, naozaj dôležité," povedal.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 Brize Norton - Britský premiér Boris Johnson gestikuluje na leteckej základni Britského kráľovského letectva (RAF) v anglickej obci Brize Northon po prílete z Ukrajiny v sobotu 18. júna 2022. Západ sa musí pripraviť na dlhý boj, keďže ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine uchyľuje k opotrebovávacej vojne. V nedeľu 19. júna to uviedol Johnson.  Britský premiér v piatok navštívil Kyjev, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vedúci kancelárie ukrajinského pre
Neprehliadnite

Útok na zaplnené nákupné centrum len ukazuje Putinovu krutosť, vyhlásil britský premiér