V apríli 2014 sa bývalý ruský vojak a špión, ktorý si osvojil falošné meno Igor Strelkov (odvodené od ruského slova „strelok“, čo znamená strelec), zmocnil mesta Sloviansk na východe Ukrajiny spolu so skupinou neregulárnych vojakov a stal sa ministrom obrany odštiepenej Doneckej ľudovej republiky.

Teraz hovorí Kremľu, že rozsiahlej ruskej ofenzíve, ktorú spustili ruské sily tento týždeň s cieľom dobyť celý región Donbas – s oveľa väčšími počtami a palebnou silou, hrozí vážne riziko zlyhania, píše Politico.

Udomácnil sa na sociálnych sieťach

Strelkov, ktorého pravé meno je Igor Girkin, v tieto dni útočí z vedľajšej línie. Vo svojom čiernom tričku, ktoré je preňho typické, sa objavuje na YouTube a iných sociálnych sieťach s cieľom prízvukovať svojím zvučným barytónovým hlasom nedostatky Putinovej „špeciálnej vojenskej operácie“ na dobytie Ukrajiny.

Zdá sa, že v krajine, kde je sloboda slova pošliapaná, majú Rusi, ktorých vojnové ciele sú ešte extrémnejšie než tie kremeľské, licenciu na vysielanie svojich názorov. A Strelkov to využíva naplno. Na svojom Telegrame v stredu uverejnil rozbor vojnových vyhliadok Ruska v troch častiach.

Predpovedá dlhú a náročnú vojnu

Strelkov príspevky napísal na žiadosť svojho súdruha vracajúceho sa z frontu, ktorý ho poprosil, aby tak urobil bez toho, aby sa stratil v spleti vojenskej vedy. A on poslúchol, pričom jednoduchým spôsobom napísal, že Rusko, ktoré bolo donútené k „rozsiahlemu ústupu“ z Kyjeva na severe, riskuje podobný osud po tom, čo sústredilo svoje sily na východe s cieľom spustiť druhý útok. Moskve chýbajú počty, palebná sila a letecká podpora k tomu, aby mohla udržať rýchly postup vpred.

„Bez aspoň čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii bude nemožné a veľmi nebezpečné spustiť hlbokú strategickú ofenzívu proti takzvanej ‚Ukrajine‘. Musíme sa pripraviť na dlhú a náročnú vojnu,“ uzavrel Strelkov.

Môže prezradiť viac než si myslí

Západní analytici hľadajúci indície naznačujúce ďalšie kroky Ruska Strelkova pozorne sledujú. Aj keď nemá žiadnu oficiálnu pozíciu, Strelkov prejavil aspoň časť znalosti, pokiaľ ide o dekódovanie myslenia Kremľa, ktorú mal aj Vladimir Žirinovskij.

Žirinovského, ktorý zomrel začiatkom tohto mesiaca, pred tromi rokmi natočili pri tom, ako krája narodeninovú tortu v tvare Ukrajiny, pričom hovorí o tom, že by Rusko malo anektovať dve tretiny východného územia krajiny. Minulý december predpovedal na február ruskú inváziu takmer na deň presne.

Plán bol plný protirečenia

Strelkov v začiatkoch vojny mlčal. No svoje pohľady odvysielal slobodne a priamo po tom, čo dospel k záveru, že ruskej invázii hrozilo to, že sa zmení na krvavý debakel.

„Že operácia nejde podľa plánu bolo jasné už v piaty deň. V šiesty deň som obdržal veľa informácii a pochopil som, že moje inštinkty boli absolútne správne,“ povedal vo video rozhovore koncom marca. „Operácia zjavne nejde podľa plánu, pretože plán bol plný rozporov,“ dodal.

Ruský útok bol založený na hlboko nesprávnom posúdení Ukrajiny; predpokladal, že jej armáda nebude bojovať alebo zbehne; spoliehal sa na to, že ľudia začnú prejavovať vernosť Rusku. „Operácia sa zasekla na všetkých frontoch,“ uzavrel Strelkov.

Dohoda uňho neprichádza do úvahy

Ak Rusko nebude schopné vyhrať vojnu, „tak sa jednoducho utopí v ukrajinskom bahne“, myslí si Strelkov. Jeho logika je nasledovná: S Ukrajinou nie je možný žiadny kompromis. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je plne pod kontrolou USA. Washington Zelenskému hovorí, že Ukrajina musí bojovať až kým sa Rusko nerozpadne.

K téme sa vrátil v rozhovore z 12. apríla, pričom varoval, že podpísanie mierovej dohody a stiahnutie vojakov „by znamenalo našu kapituláciu“.

Ruskí vojaci na severe utrpeli rovnaký osud ako sovietska Červená armáda počas zimnej vojny s Fínskom (1939 – 1940), tvrdí Strelkov. Pokiaľ ide o Donbas, tak pochybuje, že budú schopní obkľúčiť ukrajinských vojakov. „Ak budú naše sily postupovať rýchlosťou krívajúceho invalida, tak by to mohlo trvať dlho,“ tvrdí.

Ďalšie dôležité správy

Pohľad na civilistov evakuovaných cez humanitárny koridor z ukrajinského mesta Mariupoľ pod kontrolou ruskej armády a proruských separatistov 24. marca 2022.
Neprehliadnite

Útok na Azovstaľ by si vyžiadal značné ruské straty, tvrdí britské ministerstvo obrany