Rok 2021 bol opäť rokom s nedotiahnutými opatreniami a bez diskusie so zamestnávateľmi. Uviedol to výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor v hodnotení tohto roku.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták
Neprehliadnite

Priveľa tretieho sektoru. Klub 500 kritizuje zloženie rady vlády pre plán obnovy

,,Niekoľkokrát sme ku komunikácii vyzývali, no naše výzvy neboli vypočuté. Potom prichádza k situáciám, že ľudia, ktorí nemajú skúsenosti z praxe, od stola a bez diskusie nariaďujú podnikom vykonávať niečo, čo je nerealizovateľné, extrémne nákladné a navyše neraz koliduje s platnou legislatívou," konštatoval Gregor.

Na snímke zľava výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, predseda Klubu 500 Vladimír Soták, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók a generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha počas spoločnej tlačovej konferencie Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) k dopadu prudkého zvyšovania cien elektriny a plynu na priemyselné podniky v Bratislave 12. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Obnovená štátna pomoc je neférová a diskriminačná. Je to podraz, tvrdí Klub 500

Zamestnávateľom podľa jeho slov chýbala a chýba systematická spolupráca pri príprave materiálov, ktoré majú dosah na zamestnanosť, podnikanie a v konečnom dôsledku ekonomiku krajiny.

Zákony a opatrenia na poslednú chvíľu

Neprediskutované novely zákonov tak narážajú na praktické problémy a v mnohých prípadoch aj na Ústavu SR ako najvyšší zákon štátu.

slovalco
Neprehliadnite

Rok priemyslu ako na hojdačke. Výziev v roku 2022 bude viac než doteraz

"Zákony a opatrenia sú predkladané na poslednú chvíľu, v skrátenom konaní alebo úplne bez diskusie priamo na rokovaní vlády. Žiaľ, musíme konštatovať, že legislatívny proces, akého sme svedkami v súčasnosti, sme historicky ešte nezažili," povedal Gregor.

Diskusia a širšie zapojenie zamestnávateľov chýbalo pri príprave novely zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja, nemali dostatočné zastúpenie pri tvorbe Rady pre plán obnovy a neboli vypočutí ani pri príprave Plánu obnovy samotného.

Nemožno podľa neho opomenúť ani nedostatočnú komunikáciu na úrovni EÚ. Slovensko podľa Klubu 500 nedostatočne presadzuje svoje záujmy na európskej úrovni, a to najmä z pohľadu ochrany priemyslu a zamestnanosti.

Rozdelenie na dobrých a zlých

Zlý spôsob komunikácie či jej úplná absencia sa podľa Klubu 500 odráža aj na celkovej atmosfére v spoločnosti a jej stave.

"Za posledné dva roky sme sa dostali do stavu, keď sme rozdelili krajinu na dobrých a zlých, vydávame len príkazy, zákazy a obmedzenia, vyčleňujeme skupinu obyvateľov '60 plus', pričom práve tá je najdisciplinovanejšia," doplnil predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

"Tvárime sa, že nemáme peniaze. Pritom máme financie na spočítanie hraboša, sledovanie toku Dunaja, ochranu sysľa a celkovo niekoľko desiatok miliónov eur pre jedno neziskové občianske združenie. Máme financie na rôznych zahraničných odborníkov, ale nemáme peniaze pre lekárov a zdravotnícky personál. Vládnu nám ľudia s neúplným vzdelaním, ktorí nedokážu komunikovať ani medzi sebou. Ako potom môžu komunikovať s krajinou? Nedovolíme deťom chodiť do školy, obyvateľstvu športovať, veriacim chodiť do kostola a pritom vláda a parlament môže zasadať a prijímať nezmyselné opatrenia," podčiarkol Soták.

Klub 500 dodal, že združenie najväčších slovenských zamestnávateľov vždy bolo a je ochotné sadnúť si za rokovací stôl a spoločne hľadať riešenia v prípade prípravy zákonov a opatrení, ktoré majú dosah na firmy, zamestnancov a na ekonomiku a prosperitu krajiny.

ilustracia, stolicka, pavuk, pavucina
Neprehliadnite

Zamestnanec sa stal kráľom na napnutom trhu práce. Kam zmizli všetci ľudia?