Ruské fiasko znamená pre Washington veľké víťazstvo, no dlhodobé naťahovanie vojny na Ukrajine by sa mohlo stať bremenom, píše agentúra Bloomberg.

Ukrajina dosiahla ďalší významný pokrok, keď sa jej aj bez úmorného boja podarilo oslobodiť Cherson spod ruskej nadvlády. Tento triumf si však od zástupcov administratívy amerického prezidenta Joea Bidena vyslúžil zmiešané reakcie najmä v otázke toho, či by Ukrajina mala s Ruskom začať rokovať o mieri.

Predseda amerického Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Mark Milley si myslí, že vláda v Kyjeve by sa mala pokúsiť o zmierenie skôr, než sa konflikt zmení na patovú situáciu. Iní americkí diplomati zas tvrdia, že Washington by ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nikdy nenútil k začatiu rokovaní či ústupkom.

Tieto zmiešané reakcie sú prejavom rétorického chaosu z úst pomerne disciplinovanej administratívy. Podľa Bloombergu odrážajú neistotu, ktorá tu panuje v štyroch kľúčových otázkach, pričom jednou z nich je, či by dlhá vojna Spojené štáty posilnila alebo skôr oslabila.

Štyri výzvy pre Spojené štáty

Ukrajinským silám sa začiatkom novembra podarilo z Chersonu vyhnať ruskú armádu. Nepochybne ide iba o jedno z niekoľkých víťazstiev, ktoré sa im od septembra podarilo dosiahnuť. Ak by však Bidenova administratíva začala náhle mať z priebehu vojny zmiešané pocity, tak za to môžu štyri kľúčové výzvy, ktoré sa na pozadí vojny rysujú.

Prvým je otázka, či Ukrajinu teraz čakajú ďalšie úspechy alebo už spomínaná patová situácia. Podľa Bloombergu je celkom reálne, že vyčerpaná ukrajinská armáda si bude potrebovať oddýchnuť. Okrem toho môže zo strany ruskej armády čeliť intenzívnejšiemu odporu, keďže sa jej rady môžu rozšíriť o nových brancov. Ruským silám sa takisto možno podarí skrátiť zásobovacie reťazce či pripraviť zákopy, v ktorých prečkajú zimu.

Ďalšou výzvou je možná eskalácia konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin sa už vyhrážal použitím jadrových zbraní v prípade, že by prišiel o päť regiónov, ktoré sa mu od roku 2014 podarilo nezákonne anektovať. Ukrajinské sily však už tieto vytýčené hranice stihli na východe Ukrajiny a v Chersone prekročiť. Hlavným pilierom Putinovej rozprávky o zmŕtvychvstaní Ruska je však Krym, strata ktorého by mohla podkopať prezidentovo politické postavenie viac než ktorékoľvek iné doterajšie výhry Ukrajiny.

Či si proukrajinská koalícia udrží svoju jednotu je treťou výzvou. Európski spojenci v tejto otázke do veľkej miery preukázali silné presvedčenie a nedávne ukrajinské víťazstvá pravdepodobne ešte viac posilnia medzinárodnú podporu.

V neposlednom rade bude Washington musieť prísť na to, či mu pretrvávajúci konflikt pomôže či skôr uškodí. Ak táto vojna spôsobuje Ukrajine obrovské straty, tak pre Spojené štáty znamená strategický prínos. Ruská armáda je zo dňa na deň menšia, NATO sa rozširuje a posilňuje svoju obranu a Čína čelí v západnom Tichomorí väčšiemu odporu, keďže Japonsko, Taiwan i Austrália spojili svoje sily a urýchľujú pripravenosť svojich armád.

Ďalšie dôležité správy

Biden, Zelenskyj a Putin.
Neprehliadnite

Vzťah patrón a klient: Ukrajina bude úspešná len do tej miery, do akej to USA budú chcieť