Účinnosť posilňovacích injekcií proti covidu-19 sa bude časom pravdepodobne znižovať a ľudia budú možno potrebovať štvrtú injekciu na jeseň, aby sa zvýšila ich ochrana, uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stephane Bancel, informuje portál cnbc.com.

Podľa Bancelových slov budú mať ľudia, ktorí dostali injekciu na jeseň minulého roka, pravdepodobne dostatočnú ochranu na to, aby prekonali zimné obdobie, keď sa síce zvyšuje počet nových infekcií, avšak ľudia budú väčšinou doma, aby unikli zlým poveternostným podmienkam.

Bezprecedentný nárast infekcií

Bancel ale poznamenal, že účinnosť posilňovacích dávok bude v priebehu niekoľkých mesiacov pravdepodobne klesať podobne, ako sa to stalo pri prvých dvoch dávkach. Šéf spoločnosti Moderna poskytol rozhovor banke Goldman Sachs počas konferencie generálnych riaditeľov z oblasti zdravotníctva.

Na margo posilňovacích injekcií Bancel dodal, že bude prekvapený, ak  v nasledujúcich týždňoch prídu údaje, že sa to dobre drží, nečaká totiž skvelé údaje.

Po celom svete v súčasnosti evidujú bezprecedentný nárast infekcií, ktorý spôsobil vysoko nákazlivý variant omikron. Podľa údajov z Univerzity Johna Hopkinsa, ktoré analyzovala televízia CNBC, je v USA sedemdňový priemer už viac ako 574-tisíc nových prípadov denne.

Každoročné posilňovacie dávky

Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna tiež informoval, že vlády - vrátane Veľkej Británie a Južnej Kórey - už objednávajú ďalšie dávky. „Stále verím, že budeme potrebovať posilňovacie dávky na jeseň 2022 a v ďalšom období,“ cituje portál šéfa Moderny.

Bancel dodal, že ľudia, ktorí sú starší, alebo majú zdravotné ťažkosti, môžu potrebovať každoročné posilňovacie dávky aj v nasledujúcich rokoch. Vysvetlil, že vírus nezmizne a „budeme s ním musieť žiť“.

Spoločnosť Moderna minulý mesiac zverejnila predbežné údaje, ktoré ukázali, že jej v súčasnosti povolená 50 mikrogramová posilňovacia injekcia zvýšila protilátky, ktoré blokujú infekciu omikronom, až 37-násobne. Posilňovacia injekcia s obsahom 100 mikrogramov zvýšila tieto protilátky 83-násobne.

moderna
Neprehliadnite

Posilňovacia dávka vakcíny od spoločnosti Moderna by mala chrániť proti omikronu

Viac o téme: Covid-19