Holandské úrady pre kybernetickú bezpečnosť v stredu oznámili, že webové stránky niekoľkých nemocníc v Európe sa stali terčom prokremeľskej hekerskej skupiny.

„Európske nemocnice vrátane Holandska s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahla proruská hekerská skupina Killnet,“ uviedlo Holandské národné centrum pre kyberbezpečnosť (NCSC).

„Táto skupina oznámila DDoS útoky okrem mnohých ďalších objektov aj na nemocnice v krajinách, ktoré pomáhajú Ukrajine vo vojne proti Rusku,“ dodalo centrum.

DDoS útok (zahltenie webu pochybnou aktivitou) počítačový systém často úplne vyradí z prevádzky, prípadne nefunguje celkom normálne. Killnet hrozil útokom na približne 31 nemocníc v celom Holandsku, zatiaľ však bola zasiahnutá len UMCG. Aj nemocnice v Británii, Nemecku, Poľsku, Škandinávii a Spojených štátoch sa stali terčom hekerov.

„V súčasnosti sú útoky DDoS úspešne zmierňované a dopad útokov je len obmedzený,“ napísalo NCSC.

Minulý týždeň postihol DDoS útok webové stránky nemeckých letísk, orgánov verejnej správy a finančného sektora. Útočníkom tiež mala byť skupina Killnet. Pripisuje sa jej aj útok na web Európskeho parlamentu vlani v novembri. Krátko predtým europoslanci schválili rezolúciu, ktorá označilo Rusko za „štát podporujúci terorizmus“.

Ďalšie dôležité správy

hacker
Neprehliadnite

Hackerovi sa podarilo získať prístup k informáciám o všetkých občanoch Rakúska