Holandskému hackerovi sa podarilo získal údaje prakticky o všetkých občanoch Rakúska. Údaje, vrátane celého mena, adresy a dátumu narodenia, potom ponúkal na predaj. S odvolaním sa na rakúsku políciu o tom dnes informovala agentúra Reuters. Dvadsaťpäťročného hackera, ktorý sa k údajom dostal pred pár rokmi, zadržali vlani v novembri v Amsterdame.

Balík dát, ktorý sa objavil v ponuke na jednom internetovom fóre v máji 2020, jeho predajca inzeroval ako „plné meno, pohlavie, úplnú adresu a dátum narodenia pravdepodobne každého občana“ v Rakúsku. Vyšetrovatelia autentickosť údajov o takmer deviatich miliónoch ľudí potvrdili. Rakúsko má zhruba 9,1 milióna obyvateľov.

„Vzhľadom na to, že tieto údaje boli voľne dostupné na internete, je potrebné predpokladať, že tieto registračné údaje sú kompletne alebo čiastočne v rukách zločincov,“ uviedla polícia. Vychádza z toho, že si údaje niekto kúpil.

K údajom sa podľa rakúskych médií hacker dostal pre chybu jednej viedenskej firmy v odbore IT, ktorá vytvárala novú databanku pre úrad, ktorý má v Rakúsku na starosti výber televízií a rozhlasových poplatkov. Cez internet sa tak k údajom bolo možné zhruba týždeň dostať.

Hacker, ktorého už skôr vyšetrovala holandská polícia, na predaj ponúkal „podobné balíky dát“ z Holandska, Talianska a Kolumbie. Podľa rakúskych médií predával aj údaje o pacientoch z Británie, Číny alebo Thajska.

Polícia o prípade informovala až dnes, vraj preto, aby neohrozila vyšetrovanie.

Ďalšie dôležité správy

Existuje „veľmi vysoká pravdepodobnosť“, že EÚ v blízkej budúcnosti zasiahnu rozsiahle výpadky elektriny, tvrdí rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová
Neprehliadnite

Rakúsko varuje, že pre ruské hackerské útoky hrozia Európe rozsiahle výpadky prúdu