Verejné vypočutie kandidátov na post predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) bude budúci týždeň 6. júla v Národnej rade SR od 10. hodiny. Informoval o tom v piatok minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Vyberať bude odborná komisia, minister v nej ale nebude. Na výber dozerá aj Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko. 

Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko počas tlačovej konferencie po stretnutí s poprednými slovenskými ekonómami 17. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Rozpočtová rada: HDP Slovenska sa v druhom štvrťroku prepadne medziročne o 11 percent

„RRZ je veľmi dôležitá inštitúcia, lebo je strážcom dlhu a zdravia verejných financií. Tým je aj strážcom budúcnosti. O to viac v týchto časoch, kedy Slovensko čelí veľkej kríze a dlh sa vyšplhá na vyše 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP). My sa kontroly nebojíme,“ vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Vyzdvihol dôležitosť zdravia verejných financií a úlohu RRZ v tomto smere. „Nastal čas na výber nového predsedu RRZ. Spustili sme preto výberové konanie na túto funkciu. Dôležité je, že je to nezávislá inštitúcia, a preto nezávislosť je kľúčová. Potrebné je, aby na túto stoličku zasadol nezávislý človek,“ myslí si Heger.

V komisii budú poslanci aj ekonómovia

Celú voľbu monitorujú aj Nadácia Zastavme korupciu, aj Transparency International Slovensko. „Nie som súčasťou výberovej komisie. Nie je to preto, že by som nechcel niesť zodpovednosť za tento výber, ale verím, že kvalitne zostavená komisia môže vybrať dobrých kandidátov,“ podotkol Heger. V komisii budú poslanci parlamentu z jednotlivých poslaneckých klubov, ale aj viacerí slovenskí ekonómovia.

Štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík podotkol, že viaceré medzinárodné inštitúcie naznačovali, že kvalita aj nezávislosť demokratických inštitúcií na Slovensku klesá. „Verejné inštitúcie fungovali veľmi zle, alebo vôbec. Výnimkou boli dve inštitúcie, a to Najvyšší kontrolný úrad a RRZ, ktoré fungovali veľmi dobre. Naďalej chceme, aby sa kvalita fungovania RRZ zvyšovala, aj preto sme pristúpili k transparentnému výberovému konaniu na post šéfa RRZ,“ priblížil Jančík.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s odborníkmi na epidemiológiu a ekonomiku. Na snímke zľava predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko a hlavný hygienik SR Ján Mikas s ochrannými rúškami počas spoločnej tlačovej konferencie po stretnutí v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 14. apríla 2020. Na stretnutí s hlavou štátu sa zúčastnili Andrea Kalavská, Zuzana Krištúfková, Ján Mikas, Martin Smatana, Ľudovít Ódor, Ivan Šramko, Štefan Kišš a Lívia Vašáková. FOTO TASR - Martin
Neprehliadnite

Odchýlka deficitu 2019 od cieľovej hodnoty bola najvyššia od roku 2010, upozorňuje Šramko

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) doplnil, že sa prihlásilo 12 kandidátov. „Cieľom komisie bude nájdenie najvhodnejšieho kandidáta. Výsledkom bude odporúčanie troch kandidátov podpredsedovi vlády, vláda potom nominuje a vyberie jedného,“ vysvetlil Viskupič. Každý kandidát bude mať k dispozícii 40 minút na svoju prezentáciu a predstavenie svojej vízie, komisia bude následne klásť jednotlivým uchádzačom otázky. „Máme 12 kvalitných kandidátov, máme komisiu. Vypočutie bude verejné s priamym prenosom,“ dodal Viskupič.

Rezort financií vyhlásil výberové konanie začiatkom mája tohto roka. Mandát dosluhujúceho predsedu RRZ Ivana Šramka sa skončil 26. júna minulého roka. Rozpočtová rada na Slovensku plní dôležitú funkciu. Okrem analytickej činnosti dohliada na verejné financie, zverejňuje správu o dlhodobej udržateľnosti, predkladá vláde „vysvedčenie“ za plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, taktiež vypracováva stanoviská k legislatívnym návrhom. Okrem toho aj monitoruje a hodnotí vývoj hospodárenia Slovenska.