Veľvyslanec USA v Belehrade Christopher Hill v stredu vyhlásil, že Srbsko by sa malo pripojiť k medzinárodným sankciám proti Rusku za rozpútanie vojny na Ukrajine.

Americký veľvyslanec povedal, že sa musí vzdorovať zlu a práve to Európska únia robí. Podľa neho by Srbsko malo konať v súlade so svojimi záujmami a pridať sa ku krokom EÚ.

Hill v príhovore na podujatí Americkej obchodnej komory v Srbsku (AmCham Serbia) v Belehrade tiež povedal, že Srbsko má právo chcieť vstúpiť do EÚ, a dodal, že tento prístupový proces si vyžaduje trpezlivosť.

Budúcnosť Srbska je v členstve v EÚ, zdôraznil Hill.

V prípade sankcií proti Rusku za rozpútanie vojny, Belehrad hlasoval v OSN a v medzinárodných organizáciách za deklarácie a rezolúcie, ktoré odsudzovali inváziu Ruska na Ukrajinu. K sankciám uvaleným na Kremeľ sa však odmietol pridať.

Srbsko to obhajuje štátnymi a národnými záujmami, keďže takmer úplne závisí od dovozu ruského zemného plynu. Okrem toho sa Moskva spolu s Pekingom stavajú na stranu Srbska v otázke Kosova. Neuznali jeho nezávislosť, ktorú Priština vyhlásila v roku 2008, pripomenula v skoršej správe HINA.

Ďalšie dôležité správy

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič
Neprehliadnite

Priepasť sa prehlbuje. Srbsko po prvý raz naznačilo možné sankcie voči Rusku