Kým akcie, euro, a bitcoin klesajú, komodity rastú na hodnote. Ruský útok na Ukrajinu ich ďalej podporil.

V prvej reakcii sa komoditný index Bloombergu dostal vyššie o tri percentá, pričom ho najviac ťahajú ceny ropy, ktoré sa dostali cez úroveň 100 dolárov za barel (159 litrov), na najvyššie hodnoty od roku 2014.

O vyše 5 percent vzrástla aj cena kukurice a pšenice. So zhruba 2-percentným rastom sa obchodujú aj drahé či priemyselné kovy. Tento pohyb je iba potvrdením trendu, ktorý vznikol pred mesiacmi.

Vojna na Ukrajine a následné nové sankcie sa stanú spúšťačom podporujúcim ďalší rast globálnej inflácie. 

Chýba všetko

„Potenciálny rozvrat obchodu s ropou, zemným plynom, obilninami a kovmi sa stáva významným rizikom pre investície, ale aj reálnu ekonomiku,“ varovala začiatkom týždňa americká banka JPMorgan.

Svet je krátky na komodity.

Je tomu len pár týždňov, keď šéf komoditných analýz Goldman Sachs Jeff Currie povedal, že za 30 rokov ešte nevidel taký trh, ako je teraz. „Nedá sa zohnať nič. Je jedno, či je to ropa, zemný plyn, uhlie, meď, hliník... čokoľvek... nič nemáme,“ dodal.

Nedostatok sa čoskoro prejavil aj v cene surovín. V utorok to bol nikel, v stredu pšenica, ktoré dosiahli najvyššie ceny za poslednú dekádu. A zďaleka nie sú jediné. Index poľnohospodárskych plodín od Bloombergu dosiahol nové rekordné maximá.

Ukrajinské napätie ťahá vyššie aj cenu slnečnicového oleja, ktorého je v zimných mesiacoch Ukrajina majoritný producent. K tomu sa pridávajú rekordné alebo takmer rekordné ceny olivového, sójového, palmového či repkového oleja. Olej je kritická surovina, keďže sa používa pri výrobe zhruba polovice tovarov predávaných v supermarketoch.

Rusko útočí, Čína hromadí

Konflikt na Ukrajine nemá potenciál ovplyvniť iba ceny energií, ale aj potravín. Šéfka ECB Christine Lagardová varovala pred ďalším nárastom už beztak vysokých cien umelých hnojív. Za ich vysokou cenou stojí Rusko, ktoré dočasne zastavilo svoj export. Potenciálne to znamená menej produkcie a vyššie ceny.

Zásoby globálne obchodovaných komodít klesajú. Zo 64 dní spotreby v apríli 2020 sa znížili o štvrtinu na 48 dní v súčasnosti. Tento pokles súvisí s nárastom cien komodít o 85 percent.

Avšak nie všetci sú na tom rovnako. Kým na západe zásoby kritických surovín klesali, v Číne rástli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa