Vladimir Putin zoficiálnil status quo. Donecká a Luhanská republika, ktoré už roky ovládalo Rusko, boli vyhlásené za nezávislé územia. Po ofenzíve, pri ktorej nebolo treba zbraní, prichádza protiútok.

Európske krajiny sa dohodli na prvých sankciách. No tým najvážnejším opatrením je zastavenie certifikácie plynovou Nord Stream 2. Zdá sa, že tento ťah nemeckej vlády Moskvu prekvapil.

Plynová vojna

Rusko reagovalo ostro. Možno až príliš ostro, čím odkrylo svoje karty. Dmitrij Medvedev, pravá ruka ruského prezidenta, prišiel na twitteri s vyhrážkou.

„Nemecký kancelár Olaf Scholz vydal príkaz na zastavenie procesu certifikácie plynovodu Nord Stream 2. Dobre. Vitajte v novom odvážnom svete, kde Európania budú čoskoro platiť 2-tisíc eur za tisíc kubických metrov zemného plynu!“ napísal bývalý prezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

Cena zemného plynu okamžite reagovala a počas dňa vzrástla zhruba o 10 percent. K úrovniam, ktoré spomínal D. Medvedev má ďaleko, no ak by ich dosiahla, malo by to pre Európu devastačné následky.

Cena plynu
Zdroj: Kurzy.cz

Ceny zemného plynu by totiž presiahli jesenné maximá, ktoré už vtedy ohrozovali európsky priemysel a výrazne zvýšili výdavky domácností za energie. Opäť by sa na pretras dostali obavy o blackouty a úvahy o vypínaní neesenciálnej spotreby.

Súčasné zásobníky plynu v Európe sú plné iba na 33 percent. To sú zásoby na mesiac a pol. Pritom viac ako 40 percent importu prichádza z Ruska. Ruský plyn je pre Európu nenahraditeľný.

Inflačná vojna

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa