Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande v pondelok pred špeciálnym súdom pre terorizmus povedal, že muž, ktorý pred šiestimi rokmi v Deň dobytia Bastily vrazil nákladným autom do preplnenej pláže v Nice a zabil 86 ľudí, bol terorista, ktorého bezpečnostné služby neodhalili napriek tomu, že Francúzsko bolo po masakroch Islamského štátu v Paríži v stave vysokej pohotovosti pred extrémistickými útokmi.

Prihlásil sa Islamský štát

Vyčíňanie islamistického vraha činilo 86 mŕtvych - vrátane 15 detí a mladistvých -, pričom zranenia utrpelo ďalších 450 osôb, pripomína tlačová agentúra AP.

Útočníka, 31-ročného Tunisana s francúzskym pobytom, polícia krátko nato ,,zneškodnila". K zodpovednosti za masaker sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát. Pred špeciálnym parížskym súdom pre terorizmus je súdených osem ľudí, ktorí sú obvinení z pomoci pri uskutočnení útoku. Súdny proces sa začal 5. septembra.

Mnohí ľudia, ktorí útok prežili, podali srdcervúce svedectvo o hrôzach a masakre, ktoré zažili 14. júla 2016.

Oslavy v Avignone nezrušili

Hollande, ktorý bol v čase útoku francúzskym prezidentom, v pondelok súdu povedal, že oslavoval sviatok v neďalekom meste Avignon na juhu krajiny, keď sa dozvedel o útoku v Nice.

Prokuratúra naňho naliehala, aby sa k danej situácii vyjadril. Francúzsko sa vtedy spamätávalo z útokov Islamského štátu v Paríži, pri ktorých osem mesiacov predtým zahynulo 130 ľudí.

,,Rozhodli sme sa umožniť verejné oslavy, aby sme ukázali, že sa naďalej tešíme zo života," uviedol Hollande.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Paríž - Pohľad na zasadnutie Národného zhromaždenia počas prejavu francúzskej premiérky Elisabeth Borneovej (uprostred v pozadí) v Paríži 6. júla 2022. Borneová predstavila v parlamente hlavné priority svojej vlády po tom, ako jej parlament vyslovil dôveru. FOTO TASR/AP   

The National Assembly is pictured as French Prime Minister Elisabeth Borne delivers a speech in Paris, France, Wednesday, July 6, 2022. Borne lay out her main priorities at parliament after the government lost its straig
Neprehliadnite

Francúzsko uvoľnilo strategické zásoby paliva pre výrobcov cukru