Organizácia OPEC+ v stredu vyhlásila, že od budúceho mesiaca dôjde k zníženiu ťažby ropy o dva milióny barelov denne. Jastrabi z tábora amerických republikánov vinia amerického prezidenta Joea Bidena z toho, že sa mu nepodarilo tomu zabrániť. Demokrati zas volajú po odplate, ktorej terčom má byť ropný kartel, píše Bloomberg.

Bidenova administratíva sa tvári, že rozhodnutie OPEC+ ju šokovalo a varuje, že to bude mať dohru. Na pozore by sa mala mať hlavne Saudská Arábia, keďže jej vládca, princ Muhammad bin Salmán, je spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom považovaný za hlavného iniciátora spomínaného zníženia.

Možné následky

Ako by teda dohra z dielne USA mohla vyzerať?

Experti na oblasť zahraničnej politiky, akým je americký senátor Chris Murphy, v tejto súvislosti spomínajú predaj zbraní Saudskej Arábii.

Traja členovia Snemovne reprezentantov predstavili legislatívu, ktorá vyzýva k stiahnutiu amerických vojakov a obranných raketových systémov zo saudskoarabského kráľovstva, ako aj zo Spojených arabských emirátov.

Ďalší americkí politici zas navrhli oživiť zákon NOPEC, ktorý ruší štátnu imunitu členov OPEC voči americkým zákonom.

Nešlo o prekvapenie

Podľa Bloombergu by však oba tábory – republikáni aj demokrati – mali zmierniť svoju rétoriku. Argumentuje, že zníženie ťažby vôbec neprišlo nečakane, takže predstierať prekvapenie stačiť nebude.

Saudská Arábia už roky naznačovala, že by rada udržala ceny ropy na úrovni približne sto dolárov za barel. Nedávno však tento cieľ znížila o desať dolárov, t. j. na 90 dolárov za barel.

Pre klesajúci dopyt v tandeme so spomalením svetovej ekonomiky a pokles cien pod 85 dolárov bolo zníženie nevyhnutné. Nigérijský štátny minister pre ropné zdroje Timipre Sylva tvrdí, že kartel dúfa v to, že zníženie udrží ceny ropy na úrovni už spomínaných 90 dolárov za barel.

Zníženie na úrovni dvoch miliónov barelov za deň je podľa Bloombergu takisto zavádzajúce. Mnoho členov OPEC má už teraz problém naplniť svoje ťažobné ciele, takže skutočné zníženie sa podľa agentúry bude v regióne pohybovať na úrovni 950-tisíc barelov za deň.

Biely dom vedel, že sa zníženie blíži, konštatuje Bloomberg. Jasne to vraj badať na tom, že Biden poslal svojich ľudí, akými je ministerka financií Janet Yellenová či Bidenov osobitný vyslanec v Jemene, aby sa OPEC snažili odhovoriť od podpory ruského návrhu.

Následky dohry

Zníženie ťažby sa momentálne vykresľuje ako urážka Bidena, a preto bude mať americký prezident pocit, že bude musieť reagovať primerane. Jeho možnosti sú však obmedzené, približuje agentúra.

K oživeniu zákona NOPEC pravdepodobne nedôjde. Oponujú mu totiž aj Americký ropný inštitút či americká obchodná komora, ktoré v tejto súvislosti varovali, že americké spoločnosti v zahraničí môžu čeliť odvetným opatreniam v prípade, že sa NOPEC stane platným právnym predpisom.

Blokovanie vojenských predajov do Saudskej Arábie a stiahnutie amerického ochranného dáždnika z tohto kráľovstva by ublížili americkým výrobcom zbraní a posilnili Irán, ktorý pre svetovú ekonomiku predstavuje oveľa väčšie riziko než 90-dolárová ropa.

Zmena stratégie

Oveľa rozumnejšie by pre Bidena bolo, keby začal prezentovať zníženie ťažby ako prekážku v otázke obnovy svetovej ekonomiky, a nie ako osobný útok či dokonca provokáciu Ameriky.

Rozhodnutie OPEC+ škodí každému, najmä rozvojovým krajinám, ktoré nemajú k dispozícii strategické rezervy ropy – na rozdiel od USA – ktoré by im pomohli zmierniť jeho následky. Biden by mal zdôrazniť, že tí chudobní budú trpieť neúmerne.

USA by sa takisto mali k Saudskej Arábii začať správať ako k jednej z ostatných krajín, s ktorými Amerika obchoduje, a mali by podľa toho zredukovať úroveň diplomatických vzťahov. Napríklad na úroveň takej Malajzie alebo možno Bruneja.

To by pyšného saudskoarabského princa pravdepodobne zabolelo viac ako len prázdne reči o dohre a následkoch, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin máva tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi po stretnutí v Soči v piatok 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin waves Turkish President Recep Tayyip Erdogan as he leaves after their talks at the Rus sanatorium in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, Aug. 5, 2022. Erdogan visited Russia Friday for talks with Russian President Vladimir Putin focusing on a grain deal brokered by Turkey and the U.N., prospec
Neprehliadnite

Putin si konečne našiel skutočného priateľa, keď mu všetci „dali košom“, posmieva sa Bloomberg