Zástupcovia médií si dnes mohli ako prví cestujúci vyskúšať let upraveným lietadlom Boeing 737 MAX. Let zorganizovali aerolínie American Airlines, aby ukázali, že lietadlo je bezpečné. Bol to prvý let lietadla s cestujúcimi od jeho odstavenia z prevádzky pred 20 mesiacmi, uviedla agentúra Reuters.

Propagačný let z Dallasu do Tulsy trval 45 minút. Prvý komerčný let s platiacimi cestujúcimi je naplánováný na 29. decembra a prepravcovia a Boeing dúfajú, že sa im podarí získať naspäť stratenú dôveru cestujúcich.

Najpredávanejšie lietadlo Boeingu bolo odstavené z prevádzky v marci 2019 po dvoch vážnych nehodách, pri ktorých prišlo o život celkovo 346 ľudí. Odstavenie strojov je najdlhšou takouto pauzou v dejinách komerčného letectva.

Dnešný let bol od odstavenia z prevádzky prvý, kedy strojom MAX letel niekto iný ako zástupcovia regulačných orgánov a zamestnancov z odvetvia. Nálada cestujúcich, medzi ktorými bol aj reportér agentúry Reuters, bola zdržanlivá. Niektorí sa počas letu prechádzali a rozprávali sa medzi sebou, po pristátí stroja nasledoval potlesk.

Celkovo bolo na palube 90 osôb, okrem novinárov aj palubný personál a ďalší zamestnanci American Airlines. Vzhľadom na súčasnú epidémiu covidu-19 mali všetci rúška.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) povolil obnoviť prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX 18. novembra. Obnovenie prevádzky je podmienené úpravami lietadiel a novým školením pilotov.

KK2  Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 lietadlo Boeing 737 Max sa pripravuje na pristátie po skúšobnom lete v Seattli. Uzemnenie Boeingov 737 Max sa približne po 20 mesiacoch končí. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) povolil návrat lietadla do komerčnej prevádzky, podmienkou je balík opráv, medzi ktoré patrí napríklad inštalácia nového softvéru riadenia.  Pri pádoch dvoch lietadiel 737 Max v priebehu piatich mesiacov v Indonézii a Etiópii zomrelo celkovo 346 ľudí. Tieto
Neprehliadnite

Lietadlá Boeing 737 MAX sa už pripravujú na prevádzku

Hladký návrat stroja MAX do prevádzky je považovaný za zásadný pre povesť a finančnú situáciu Boeingu, ktorý ťažko zasiahlo nielen zastavenie dodávok lietadla, ale tiež koronavírusová kríza.

Pozitívnou pre 737 MAX je aj ďalšia dnešná správa, že európske nízkonákladové aerolínie Ryanair sa podľa zdrojov chystajú objednať 75 lietadiel 737 MAX.