Ukrajinci zbierajú telá mŕtvych ruských vojakov roztrúsené v troskách ešte nedávno okupovaných dedín a mestečiek a používajú všetko od DNA po tetovanie, aby ich identifikovali. Dúfajú, že mŕtvych vymenia za vojnových zajatcov v ruskom zajatí, napísala agentúra Reuters.

Zhromaždili 60 tiel

Dobrovoľníci v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, odkiaľ sa ruské jednotky stiahli v uplynulých týždňoch, pomohli armáde zhromaždiť v oslobodených dedinách viac ako šesť desiatok tiel. Uložili ich do chladiarenského železničného vagónu.

Telá sa niekedy používajú na výmenu za zajatcov a inokedy na výmenu za mŕtvych Ukrajincov, povedal agentúre Reuters Anton Ivannykov z ukrajinských ozbrojených síl, ktorý tieto aktivity koordinuje. Telá vojakov s vysokou hodnosťou môžu byť pre prípadnú výmenu mimoriadne cenné.

Identifikácia mŕtvych

„Zbierame všetky doklady, všetky platobné karty. Čokoľvek, čo by nám mohlo pomôcť s identifikáciou mŕtveho," povedal Ivannykov. „V budúcnosti sa tak dozvieme, ktorí vojaci, z ktorej brigády boli v tejto oblasti a to poslúži na výmenu," dodal. Vlak tela neskôr odvezie do Kyjeva, kde pôsobí tím vyjednávajúci o výmenách.

V dedine Mala Rohaň vo východnom susedstve Charkova dobrovoľníci vyťahovali telá dvoch ruských vojakov pomocou lán zo šachty medzi domami silne poškodenými po ostreľovaní. Minimálne jeden z nich mal zviazané ruky, čo môže podľa Ivannykova znamenať, že išlo o potrestaného dezertéra. Reuters podotýka, že jeho reportéri neboli schopní overiť, za akých okolností vojaci zomreli.

Dobrovoľníci tela zabalili do bielych igelitových plachiet a doniesli do čakajúcej sanitky. Ďalšie telo vykopali z plytkého hrobu označeného provizórnou kartónovou tabuľkou s nápisom „tu bol pochovaný ruský okupant", s menom dotyčného vojaka aj dátumom pohrebu. Jedno telo vytiahli z pivnice pod domom istej ženy. Vojak zostal sám, keď sa jeho tím stiahol, tvrdí Ivannykov. „Asi sa sám zastrelil," hovorí. Išlo o dvanásteho mŕtveho, ktorého dobrovoľníci v Malej Rohani našli počas troch dní.

Rusko na žiadosti neodpovedá

Ruské ministerstvo neodpovedalo na žiadosť o reakciu na tvrdenie, že ruskí vojaci mohli byť zastrelení za trest kvôli dezercii. Bez odpovede nechalo aj otázku, či uvažuje o možnej výmene tiel mŕtvych ruských vojakov za ukrajinských vojnových zajatcov.

Moskva inváziu na Ukrajinu nazýva špeciálnou vojenskou operáciou s cieľom svojho suseda odzbrojiť a zbaviť krajinu údajných nacistov. Ukrajina hovorí o bezdôvodnej a neopodstatnenej vojenskej agresii a opakuje, že pre Rusko nikdy hrozbu nepredstavovala.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Mariupol - Ukrajinskí vojaci, ktorí niekoľko týždňov odolávali útokom ruských síl v oceliarniach Azovstaľ, sedia po evakuácii z oceliarní v autobuse v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol v piatok 20. mája 2022. Rusko tvrdí, že poslalo viac než 900 ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ do bývalej trestaneckej kolónie v meste Olenivka nachádzajúcom sa v časti východoukrajinskej Doneckej oblasti, ktorú ovláda Rusko. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian servicemen sit in a bus after leaving Ma
Neprehliadnite

Ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali v oceliarňach Azovstaľ čaká v Rusku súd