Ukrajina si predvolala maďarského veľvyslanca Istvána Íjgyártóa a protestovala proti výrokom maďarského premiéra Viktora Orbána. Zároveň vyzvala Budapešť, aby prestala s protiukrajinskou rétorikou. 

Pohŕdavé výroky maďarského premiéra 

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca po tom, čo hovorca ministerstva minulý týždeň informoval o Orbánových výrokoch pred novinármi. Maďarský premiér im totiž povedal, že Ukrajina je „zem nikoho“ a prirovnal ju k Afganistanu.

Veľvyslancovi Íjgyártóovi bol odovzdaný „silný protest v súvislosti s nedávnymi pohŕdavými vyhláseniami maďarského premiéra Viktora Orbána“, uviedlo ukrajinské ministerstvo.

„Maďarskému diplomatovi sme zdôraznili, že protiukrajinská rétorika, ktorú počuť od maďarského vedenia už dlho, je absolútne neprijateľná a spôsobuje škody v ukrajinsko-maďarských vzťahoch,“ vysvetlilo ministerstvo v Kyjeve.

Maďarská strana bola vyzvaná, aby prestala s týmto negatívnym smerovaním a „vyhla sa tak nenapraviteľným následkom vo vzťahoch medzi oboma krajinami,“ dodalo.

Vzťahy Ukrajiny a Maďarska sa skomplikovali

Maďarsko kritizuje sankcie EÚ proti Rusku za inváziu na Ukrajinu. Tvrdí, že Moskvu významne neoslabili a naopak, hrozí zničenie európskej ekonomiky. Maďarsko sa tiež vlani rozhodlo, že nebude Ukrajine posielať zbrane.

Kyjev sa sťažoval Maďarsku už vlani, keď Orbán išiel na futbalový zápas maďarskej reprezentácie proti Grécku so šálom, na ktorom bola zobrazená časť ukrajinského územia ako súčasť Uhorska. Na Orbánovom šále bola mapka Uhorska vo farbách maďarskej vlajky. Aj územie Slovenskej republiky bolo na tejto „mapke“ zahrnuté do Uhorska.

Vzťahy Ukrajiny a Maďarska v posledných rokoch skomplikovali tvrdenia Budapešti, že sú obmedzované práva etnických Maďarov na Ukrajine. Kyjev totiž v roku 2017 schválil zákon obmedzujúci používanie menšinových jazykov v školách.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 Berlín - Maďarský premiér Viktor Orbán reční na panelovej diskusii, ktorú zorganizovali mediálne vydavateľstvá na tému
Neprehliadnite

Ukrajina si predvolá maďarského veľvyslanca pre Orbánove výroky