Približne 122 000 ruských vojakov je rozmiestnených 200 kilometrov od ukrajinskej hranice a ďalších 143 500 sa nachádza 400 kilometrov od hranice. Oznámil to v stredu tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) Olexij Danilov, informovala agentúra Ukrinform.

Danilov zopakoval, že situácia v blízkosti hranice nebola od roku 2014 nikdy pokojná, ale ukrajinský prezident a najvyššie vojenské vedenie krajiny majú situáciu „pod kontrolou".

Zákon o národnom odpore

„Chápeme, čo sa tam deje, a v prípade eskalácie, ktorá nemôže nastať okamžite, sa na to musíme pripraviť relatívne v priebehu dnešného dňa, toto všetko sledujeme," povedal tajomník RNBOU.

Danilov taktiež pripomenul, že 1. januára 2022 vstúpi do platnosti zákon o novom národnom odpore, ktorý posilní obranyschopnosť krajiny.

rakety
Neprehliadnite

Na veľké Rusko hrubá záplata. Pobaltské štáty chcú vyvinúť nový raketový systém

„Máme ďalšie zdroje a teritoriálna obrana v prípade potreby odrazí agresora. Zbrane musia zostať namazané. Prial by som si, aby sme ich nemuseli použiť, ale ak to bude potrebné, všetci občania vedia, čo majú robiť," uviedol.

Význam novej legislatívy

Cieľom zákona „o základoch národného odporu", ktorý predložil prezident, je určiť právnu a organizačnú základňu národného odporu, základy jeho prípravy a vedenia, ako aj úlohy a právomoci bezpečnostných a obranných zložiek v oblasti národného odporu.

KK19 Moskva - Na archívnej snímke zo 17. januára 2020 hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v Moskve. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam denníkov Financial Times a New York Times a žiadať od nich dementovanie článkov o štatistikách smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku. Podľa agentúry Interfax to v stredu uviedla hovorkyňa ruského rezortu Marija Zacharovová. FOTO TASR/AP
FILE - In this Friday, Jan. 17, 20
Neprehliadnite

Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva