Ukrajina chce reštrukturalizovať štátny dlh

Ministerka financií Ukrajina, Američanka ukrajinského pôvodu Natalie Jaresko. Zdroj: SITA/AP

Ukrajina sa v najbližšom čase chystá začať rokovania o rýchlej výmene svojho dlhu s investormi, medzi ktorými sú skupiny Franklin Templeton, PIMCO a Blackrock. Reštrukturalizácia dlhu je súčasťou záchranného programu v objeme 40 miliárd dolárov (36,7 miliardy eur), ktorý minulý mesiac schválil Ukrajine Medzinárodný menový fond. Výmenou dlhu chce vláda ušetriť vyše 15 miliárd dolárov (takmer 13,8 miliardy eur) a do roku 2020 znížiť pomer štátneho dlhu k HDP pod 71 percent zo súčasných 100 percent.

Ukrajina do reštrukturalizácie zahrnula všetky nesplatené dlhopisy predané do konca februára 2014. Okrem štátnych dlhopisov sa reštrukturalizácia bude týkať aj dlhopisov vydaných štátnymi bankami či železnicami. Úplný zoznam dlhu, ktorého sa reštrukturalizácia dotkne, chce ministerstvo financií podľa vlastného vyhlásenia zverejniť v blízkom čase.

Ministerstvo zároveň zopakovalo, že Kyjev chce dohodu o výmene dlhu do konca mája, teda pred júnovým prieskumom situácie v krajine zástupcami MMF.

Rokovania sa mali pôvodne začať minulý týždeň. V stredu však veritelia oznámili, že Ukrajina musí najskôr poslať svoje návrhy na reštrukturalizáciu dlhov vlastníkom dlhopisov.

Podľa predchádzajúcich vyjadrení predstaviteľov ukrajinskej vlády sa má plánovaná reštrukturalizácia skladať z predĺženia termínov splátok a zníženia úrokových platieb aj istiny.