Sociálna sieť Twitter v noci na dnes ohlásila tvrdý postup proti obsahu spojenému s konšpiračné teóriou QAnon, ktorý sa môže dotknúť viac ako 100 000 účtov. Za posledných niekoľko týždňov vraj v tejto súvislosti zmazala cez 7000 profilov kvôli koordinovanému obťažovaniu iných používateľov a porušovanie ďalších pravidiel. 

QAnon je spletitá sprisahanecká teória, ktorá sa začala rodiť v čase zvolenia Donalda Trumpa za amerického prezidenta. Jej ústredným pilierom sú anonymné príspevky zverejňované na internetových fórach záhadnú postavou „Q", ktorú jej nasledovníci považovanú za vysoko postaveného činiteľa vlády či spravodajských služieb. Tieto príspevky popisujú údajnej ťaženie prezidenta Trumpa proti „hlbokému štátu", ktorý majú tvoriť zástupcovia politických, podnikateľských i kultúrnych elít, ktorí uctievajú Satana a zneužívajú deti.

Teória sa zrodila v zákutiach internetu, postupne ale začala presakovať aj do vrcholnej politiky USA, hoci nič nenasvedčuje tomu, že by sa zakladala na pravde. Za Republikánsku stranu budú v novembri do Kongresu kandidovať najmenej dve ženy, ktorým QAnon vyjadrili podporu. Trump ale často na twitteri zdieľa príspevky od stúpencov konšpiračných teórií.

koronavírus
Neprehliadnite

Ďalší hoax vyvrátený. Brazílsky poslanec sa v skutočnosti hneval, že meškala dostavba nemocnice

Sociálna sieť teraz prestane témy spojené s QAnon odporúčať v ponuke „Trendy pre vás", používateľom prestane odporúčať sledovanie účtov napojených na hnutie a chce blokovať zdieľanie odkazov na túto tému. Ďalej oznámila, že bude trvalo zakazovať činnosť ľuďom, ktorí zdieľajú príspevky o konšpiračnej teórii QAnon a porušujú pravidlá alebo sa snažia obchádzať predchádzajúce zákazy činnosti. HovorkyňaTwitteru povedala americkým médiám, že opatrenia sa dotknú asi 150 000 účtov.

„Jasne hovoríme, že budeme tvrdo vymáhať naše pravidlá v prípade správania, u ktorého hrozí vyvolanie ujmy mimo online sféry. V súlade s týmto prístupom tento týždeň prijímame naprieč našimi službami ďalšie kroky ohľadom takzvaných aktivít QAnon," vysvetľovala spoločnosť v sérii tweetov na jednom zo svojich oficiálnych účtov. „Opatrenia budú komplexne zavedené tento týždeň," dodáva vyhlásenie.

V rámci tejto snahy už Twitter v poslednej dobe zablokoval viac ako 7000 účtov, ktoré pridávali obsah súvisiaci s konšpiračnou teóriou QAnon. Zasahuje vraj kvôli rastúcemu nebezpečenstvu, ktoré je s týmito aktivitami spojené, pričom odkazuje okrem iného na koordinovanej obťažovanie „jednotlivých obetí". 

V USA už piaty deň trvajú protesty proti policajnej brutalite.
Neprehliadnite

Hoax: Na Facebooku sa šíri nepravdivá štatistika kriminality v USA

Americké médiá označujú iniciatívu Twitteru za bezprecedentnú. Nedávno však proti obsahu spojenému s QAnon zakročil aj Facebook. Zo svojej platformy odstránil desiatky účtov a stránok pre podozrenie z nekalých snáh ovplyvniť výsledok amerických volieb. Nemenovaní pracovníci Facebooku teraz povedali NYT, že spoločnosť chystá podobné kroky ako Twitter a konkrétne opatrenia plánuje oznámiť budúci mesiac. „Krok Twitteru je odvážny, vzhľadom k obtiažnosti a prostriedkom, ktoré vyžaduje vystopovanie, mazanie a blokovanie podobného obsahu," povedala rozhlasovej stanici NPR odborníčka na nové médiá z Kalifornskej univerzity v Los Angeles Sarah Robertsová.